Posiedzenie Podzespołu ds. Przemysłu Szklarskiego Zespołu Trójstronnego ds. Branży Chemicznej
24.02.2022
W dniu 24 lutego 2022 r. odbyło się on-line posiedzenie Podzespołu ds. Przemysłu Szklarskiego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego, któremu przewodniczył Pan Jan Światek – Współprzewodniczący Podzespołu, Prezes Związku Pracodawców „Polskie Szkło”. W spotkaniu wzięli udział członkowie Podzespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządowa. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli ponadto przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Finansów oraz Pełnomocnik Prezesa RM ds. Programu „Czyste Powietrze”
Pierwszy temat, który omówiono podczas posiedzenia Podzespołu dotyczył wsparcia przemysłu w celu zachęcenia pracowników do pracy w przemyśle szklarskim. Oczekiwania branży koncentrują się wokół wprowadzenia dla pracowników ewentualnych rozwiązań takich jak np. „dodatkowy urlop za pracę w systemie zmianowym”, zwiększenie liczby wolnych niedziel, jak również np. „zmniejszenie odstępu miedzy wolnymi niedzielami” Pan Marcin Stanecki Dyrektor Departamentu Prawa Pracy, przedstawiając informację resortu w sprawie ww. postulatu, podkreślił że ewentualne wprowadzenie korzystniejszych dla pracowników przemysłu szklarskiego regulacji ustawowych w zakresie czasu pracy i urlopów wymagałoby porozumienia partnerów społecznych podjętego w ramach Rady Dialogu Społecznego.
Drugim z poruszonych tematów były emerytury pomostowe. Pan Zbigniew Wasiak – Naczelnik w. Departamencie Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w dniu 28 lutego 2022 r. odbędzie się posiedzenie Zespołu roboczego ds. emerytur pomostowych działającego w ramach Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, podczas którego omówione będą zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych.
Na temat Ponadzakładowych Układów Zbiorowych Pracy głos zabrała Pani Agata Oklińska Zastępca Dyrektora Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego, która poinformowała zebranych, że w chwili obecnej nie toczą się prace legislacyjne zmierzające do zmiany Kodeksu pracy w zakresie zmian w przepisach dotyczących układów zbiorowych pracy. Natomiast w ramach Rady Dialogu Społecznego na wniosek Zespołu ds. Rozwoju Dialogu Społecznego będzie zlecona ekspertyza dotycząca potencjału uzp zakładowych i ponadzakładowych jako materiał do dalszych prac w tym obszarze.
Następnymi tematami jakie były poruszane był recykling szkła, wymiana pakietów szybowych w oknach oraz ceny i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i gazu w powiązaniu z sytuacją przemysłu szklarskiego.
W tematach tych Pan Piotr Kardaś – Sekretarz Generalny w Związku Pracodawców „Polskie Szkło” przedstawił obszerne prezentacje, po których odbyła się dyskusja. Głos zabierali m.in. przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przedstawiciele związku pracodawców oraz pełnomocnik Prezesa RM ds.. Programu Czyste Powietrze, który zadeklarował, że zorganizuje spotkanie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej żeby wspólnie z departamentami, które są odpowiedzialne za wdrażanie Programu Czyste Powietrze i z departamentami odpowiedzialnymi za gospodarkę energetyczną i pracodawcami pochylić się nad propozycją wymiany pakietów szybowych.