Posiedzenie Podzespołu ds. zamówień publicznych
08.04.2024
8 kwietnia 2024 r. w CPS „Dialog” odbyło się posiedzenie Podzespołu ds. zamówień publicznych RDS. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczył Pan Ignacy Niemczycki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Zamówień Publicznych, Głównego Inspektoratu Pracy oraz Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Podczas posiedzenia odbyła się dyskusja nad przedstawioną propozycją zmiany ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Poruszono kwestie zmian w ustawie w obszarach dotyczących wykorzystania środków unijnych, w tym pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz stosowania klauzul środowiskowych. Omówiono propozycje zmian w ustawie prawo Zamówień Publicznych w obszarach obowiązku sprawozdawczości niefinansowej (ESG), Zapobiegania nadużywania wypłaty kwoty gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych przez zamawiającego oraz uelastycznienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz zabezpieczeń wspólnych.
Minister I. Niemczycki podkreślił znaczenie zamówień publicznych jako sektor gospodarki oraz podziękował członkom Podzespołu za pracę w celu usprawnienia funkcjonowania ustawy o zamówieniach publicznych. Stwierdził, że najważniejszym zadaniem w kontekście zmian w zamówieniach publicznych jest przyspieszenie procedur. W związku z tym wyraził obawy, że jeśli ustawa będzie stawiać więcej wymagań zamawiającym to negatywnie wpłynie to na długość trwania postępowań proceduralnych. Minister poinformował również, że MRiT prowadzi dialog z Urzędem Zamówień Publicznych na temat funkcjonowania Ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Zdaniem Pana Ministra ustawa działa dobrze zwłaszcza na tle innych państw Unii Europejskiej jednakże niektóre zapisy wprowadzone w ostatnich latach są wykorzystywane w niewystarczającym stopniu. Podkreślił, że Ministerstwo jest otwarte na dialog ze stroną społeczna w sprawie propozycji zmian w ustawie.