W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

22.11.2024

Implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej oraz dyskusja w sprawie sytuacji polskiego hutnictwa na przykładzie Huty Częstochowa to tematyka posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Piotra Dudy – Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą od lewej strony Piotr Duda Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, Przewodniczący NSZZ Solidarność, Jan Klimek Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Jacek Męcina – Konfederacja Lewiatan, Łukasz Bernatowicz - Prezes Zarządu BCC. W tle siedzących znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego oraz flaga Polski z prawej strony. W przodzie zdjęcia siedzi Zbigniew Ziejewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych

Spotkanie odbyło się 22 listopada 2024 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. W posiedzeniu udział wziął Szymon Hołownia – Marszalek Sejmu RP, Jacek Cichocki – Szef Kancelarii Sejmu RP, Zbigniew Ziejewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Paulina Piechna-Więckiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Małgorzata Baranowska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Monika Sikora – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu i Ministerstwa Zdrowia. 

Marszałek Sejmu RP – Szymon Hołownia w swoim wystąpieniu podkreślił, że "Rada jest bardzo ważnym organem, który wielokrotnie sprawdzał się jako miejsce w którym konfrontowane były stanowiska w bardzo różnych i ważnych dla Polski sprawach". Zaznaczył, że rola Rady Dialogu Społecznego jest przez państwo polskie szanowana i powinna być rozwijana jej obecność w procesie stanowienia prawa i w procesie stanowienia decyzji.
Marszałek Sz. Hołownia zakomunikował, że zrealizowano dwie ważne zmiany w regulaminie Sejmu: pierwsza pozwala na konsultacje projektów: poselskich, prezydenckich i obywatelskich przez każdego obywatela a nie tylko przez organizacje, tak jak było do tej pory. Zaznaczył, że dzisiaj każdy obywatel może skonsultować projekt, wyrazić swoją opinię, ocenić go, odnieść się do każdego artykułu logując się na stronie Sejmu. Ponadto został stworzony mechanizm nakazujący komisji sejmowej przedstawienie sprawozdania z danego aktu prawnego w ciągu dziewięciu miesięcy od momentu przekazania takiego projektu do komisji.
Podkreślił, że Sejm jest otwarty na dialog i doceniając wagę Rady zaprosił członków RDS  na posiedzenie do Sejmu RP z udziałem przewodniczących komisji sejmowych.

W dalszej części spotkania wiceminister Małgorzata Baranowska przedstawiła informacje dotyczące projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który ma na celu przede wszystkim wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Wskazała, że w projekcie ustawy wprowadzane są także inne zmiany, niewynikające bezpośrednio z dyrektywy, które mają na celu zachowanie bardziej sprawiedliwego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz przejrzystości przepisów i ochrony wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej. Projekt przewiduje m.in.: dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę; utworzenie Zespołu do Spraw Minimalnego Wynagrodzenia jako organu doradczego; coroczną procedurę ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę; ustalenie 55% prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej jako wartości referencyjnej; aktualizację minimalnego wynagrodzenia za pracę raz na 4 lata.

Następnie przedstawiła informację na temat projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i innych porozumieniach. Projekt przewiduje m.in.: otwarty katalog spraw, które mogę być objęte postanowieniami układu zbiorowego pracy; zamiast procedury rejestracyjnej wprowadzono system elektronicznego zgłaszaniu układów zbiorowych pracy oraz porozumień do Krajowej Ewidencji Układów Zbiorowych Pracy (KEUZP); rozszerzono obowiązek  prowadzenia rokowań w stosunku do obecnej regulacji art. 2412 Kodeku pracy; implementowanie do ustawy promocji rokowań poprzez wprowadzenie przepisów o Planie Działania; możliwość korzystania ze wsparcia mediatora.

Wiceminister M. Baranowska zakomunikowała, że oba projekty ustaw w dniu 30 października 2024 r. zostały skierowane do rozpatrzenia przez Komitet ds. Europejskich. 

Ostatnim punktem posiedzenia była dyskusja na temat sytuacji polskiego hutnictwa na przykładzie Huty Częstochowa. Strona związkowa przedstawiła sytuację branży hutniczej w której pracuje około 21 tys. pracowników. Zwrócono uwagę, że rosnące koszty energii oraz restrykcje klimatyczne w obrębie UE obniżają konkurencyjność polskich producentów stali i sprzyjają importowi spoza UE. Podkreślono, że potrzebna jest strukturalna polityka przemysłowa dla branż energochłonnych w tym dla hutnictwa. Wspomniano o braku planu przemysłowego zarówno w Polsce jak i w Europie.

Ponadto w trakcie posiedzenia strona społeczna Rady przyjęła Uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec naruszania norm dotyczących dialogu społecznego w procesie stanowienia prawa.
 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}