Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk
15.02.2024
Pod przewodnictwem Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk 15 lutego 2024 r. obradowała Rada Dialogu Społecznego. Ministra przedstawiła najważniejsze działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W posiedzeniu stronę rządową reprezentowali także Katarzyna Kotula - Ministra ds. Równości, Marzena Okła-Drewnowicz - Ministra ds. Polityki Senioralnej, Dariusz Wieczorek - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Klimczak - Minister Infrastruktury, Krzysztof Hetman - Minister Rozwoju i Technologii, Joanna Mucha - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Sebastian Gajewski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marcin Kulasek - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Monika Sikora - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Hanna Majszczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Maciej Miłkowski - Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz partnerzy społeczni.
Ministra A. Dziemianowicz-Bąk podziękowała Panu Donaldowi Tuskowi – Prezesowi Rady Ministrów za powierzenie odpowiedzialnej roli Przewodniczenia Radzie Dialogu Społecznego. Podkreśliła, że dialog społeczny buduje się na fundamencie, którym jest zaufanie i współpraca. Zwróciła się do członków Rady o gotowość do współpracy, w której dwa filary łączą się w jedno słowo: współ i praca. Wyraziła nadzieję, że obecne spotkanie, jak i kolejne będą okazjami do materializacji tej idei poprzez współpracę duchu dialogu.
W dalszej części przedstawiła najważniejsze działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Poinformowała, że najważniejszym przedsięwzięciem resortu w dziale praca jest przygotowanie projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projekt zakłada przeprowadzenie kompleksowej reformy instytucji polskiego rynku pracy, poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej. Celem tego projektu będzie m.in. zwiększenie efektywności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia oraz skrócenie czasu poszukiwania pracy. Podkreśliła, że prace zostały zaplanowane tak, aby termin wejścia w życie ustawy nastąpił 1 stycznia 2025 r.
Kolejnym projektem nad jakim resort pracuje jest projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Będzie dotyczył zatrudniania na polskim rynku pracy zarówno obywateli Ukrainy jak również obywateli państw trzecich. Przepisy regulujące dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy, zawarte w projekcie ustawy będą bazować na dotychczasowych rozwiązaniach zawartych w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ale będą uspójniać i uszczelniać te które już funkcjonują i stanowią pole do nadużyć. Przewidywany termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2025 r.
Następnym priorytetowym działaniem, które zostało wymienione przez Ministrę jest wdrożenie dyrektyw unijnych m.in. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Implementacja tej dyrektywy będzie wiązała się z wdrożeniem dwóch ustaw: o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych.
Wymieniła również projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, który stanowi wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Sebastian Gajewski – Podsekretarz Stanu w MRPiPS przedstawił projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Reguluje on system zgłaszania naruszeń prawa zachodzących w związku z pracą oraz kompleksowo system ochrony osób decydujących się zgłaszać takie naruszenia do podmiotów wewnętrznych np. pracodawców jak i podmiotów zewnętrznych. Zwrócił uwagę na kluczową zmianę jaka została dokonana w projekcie ustawy tj. zastąpienie Państwowej Inspekcji Pracy Rzecznikiem Praw Obywatelskich, pełniącego rolę organu przyjmującego zgłoszenia zewnętrzne oraz udzielającego zgłaszającym wsparcia.
W dalszej części Ministra A. Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że ministerstwo pracuje również nad projektem, który ma na celu wprowadzenie mechanizmu zaliczającego okres prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz okresy wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych do stażu pracy, oraz nad nową ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
Następnie przedstawiła działania jakie są ważne w dziale rodzina. Jednym z nich jest program Aktywny Rodzic mający na celu wsparcie kobiet, które powracają na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Program będzie polegał na wprowadzeniu nowego świadczenia kierowanego do rodziców z dziećmi na utrzymaniu.
Ponadto rozpoczęto pracę nad założeniami do projektu o dodatkowym urlopie macierzyńskim dla pracowników - rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych od dnia porodu. Opracowaniem rozwiązań dot. uprawnień w tym zakresie zajmie się powołany w tym celu zespół.
W dalszej części przedstawiła działania w dziale zabezpieczenie społeczne. Poinformowała, że Ministerstwo wystąpiło o wpis do wykazu prac legislacyjnych trzech projektów ustaw:
1. Projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia
2. Projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 17 grudnia 1999 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - dotyczy wprowadzenia drugiej waloryzacji.
3. Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw – projekt dotyczący podniesienia kwoty zasiłku pogrzebowego.
Wiceminister Sebastian Gajewski przedstawił informację dotycząca ww. projektów ustaw. Poinformował, że proponuje się podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego do ok. 7000 zł., wprowadzenie mechanizmu waloryzacji tego zasiłku oraz wprowadzenie nowego świadczenia jakim będzie specjalny zasiłek na pokrycie zwiększonych kosztów pogrzebu.
Odnosząc się do projektu wprowadzenia drugiej waloryzacji wskazał, że celem dodatkowej waloryzacji ma być złagodzenie skutków inflacji i zapewnienie stabilności finansowej emerytom i rencistom w warunkach wysokiego wzrostu cen.
W kwestii świadczenia honorowego proponuje się ustawowe unormowanie prawne wieloletniej tradycji szczególnego honorowania osób, które ukończyły 100 lat życia, w postaci przyznawania im świadczenia finansowanego przez budżet państwa oraz ustawowe określenie kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia.
Ministra A. Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że resort będzie wspierał prace nad projektem obywatelskim dotyczącym tzw. renty wdowiej.
W toku dyskusji jaka odbyła się z udziałem partnerów społecznych zwrócono uwagę m.in. na problem braku pracowników na rynku pracy, szczególnie w branżach takich jak: budowlana, transportowa, służba zdrowia. Zaapelowano o wypracowanie mechanizmu, który ułatwi pozyskiwanie nowych pracowników.
Poruszono zagadnienie pracy platformowej, kwestię zatrudniania cudzoziemców i równego traktowania ich na rynku pracy. Strona społeczna uznała również za konieczne wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy.
Istotnym, poruszonym zagadnieniem była kwestia dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej oraz jej artykułu 4 dotyczącego układów zbiorowych pracy.
Ponadto zwrócono uwagę na zagadnienia dotyczące uelastycznienia rynku pracy, aktywizacji zawodowej w tym seniorów, osób biernych zawodowo i bezrobotnych, polityki demograficznej i konkurencyjności gospodarki.
W trakcie posiedzenia, Rada przyjęła:
• Uchwałę nr 64 Rady Dialogu Społecznego z dnia 15 lutego 2024 r. w sprawie zmiany Uchwały nr 63 Rady Dialogu Społecznego w sprawie zatwierdzenia projektu planu finansowego Biura Rady na 2024 r.
• Uchwałę nr 65 Rady Dialogu Społecznego z dnia 15 lutego 2024 r. w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania planu finansowego Biura Rady za rok 2023.
• Uchwałę nr 66 Rady Dialogu Społecznego z dnia 15 lutego 2024 r. w sprawie zatwierdzenia programu prac Rady na 2024 r.
• Uchwałę nr 67 Rady Dialogu Społecznego z dnia 15 lutego 2024 r. w sprawie wskazania organizacji strony pracowników i strony pracodawców przewodniczących zespołom problemowym Rady Dialogu Społecznego.
• Uchwałę nr 127 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego z dnia 15 lutego 2024 r. w sprawie realizacji działań informacyjno-edukacyjnych przez partnerów społecznych w formule niekonkurencyjnej finansowanych z Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027.