W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Pomocy Społecznej

04.11.2024

Katarzyna Nowakowska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewodniczyła posiedzeniu Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Pomocy Społecznej, które odbyło się 4 listopada 2024 r.  w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.   

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzi wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej – Katarzyna Nowakowska, która prowadzi spotkanie. W tle znajduje się baner z napisem Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog.

Spotkanie dotyczyło aktualnych działań i zmian legislacyjnych w obszarze pomocy społecznej oraz rozwiązań prawnych w zakresie pomocy społecznej zawartych w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, omówieniu prac Zespołu ds. Reformy Systemu Pomocy Społecznej oraz informacji o realizacji programów Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w obszarze pomocy społecznej. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstw: Zdrowia, Finansów oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiceminister K. Nowakowska przedstawiła rozwiązania prawne w zakresie pomocy społecznej zawarte w przepisach ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi  oraz ustawie z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Podpisana przez Prezydenta RP ustawa  o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw wprowadza szereg rozwiązań mających na celu pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi, która spowodowała ogromne straty w mieniu prywatnym i publicznym. Ustawa zawiera m.in. rozwiązania dotyczące funkcjonowania jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (m.in. możliwość polecenia pracy w nadgodzinach, czasowe przeniesienie pracowników na obszary poszkodowane w wyniku powodzi, jednorazowe dodatki dla pracowników socjalnych przeprowadzających rodzinne wywiady środowiskowe na obszarach powodziowych, niewliczanie pomocy powodziowej do średniego kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej) oraz osób poszkodowanych (niewliczanie do dochodu ustalanego na podstawie ustawy o pomocy społecznej zalanych hektarów gospodarstw rolnych). Ponadto wiceminister K. Nowakowska poinformowała, że znowelizowano rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Zmiana polegała na uproszczeniu formularza rodzinnego wywiadu środowiskowego, który przeprowadza pracownik socjalny z poszkodowanym w wyniku powodzi - zawężono zakres zbieranych danych do niezbędnych informacji służących niezwłocznemu udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym. Nawiązała do współpracy z MSWiA i wydanej wspólnej rekomendacji w sprawie obsługi obywatela poszkodowanego w wyniku powodzi.

Następnie Bogumiła Dertkowska – Zastępca Dyrektora Departamentu Pomocy Społecznej w MRPiPS wymieniła programy jakie są obecnie procedowane w resorcie. Wskazała na program „Korpus Wsparcia Seniorów”, który składa się z dwóch modułów: wsparcia finansowego gmin w zakresie organizowania usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich (Moduł I) oraz  wsparcia finansowego gmin w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” (Moduł II). Kolejny wymieniony program to  „Opieka 75+”, który skierowany jest do gmin miejskich, wiejskich oraz miejsko – wiejskich, liczących do 60 tys. mieszkańców. Celem Programu „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” jest inspirowanie i wspieranie działań nakierowanych na przeciwdziałanie i rozwiązywanie problemu bezdomności.

W dalszej części spotkania Adam Zawisny – Doradca Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawił informacje dotyczące Zespołu ds. Reformy Systemu Pomocy Społecznej. Zespół został powołany Zarządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2024 r. Do zadań Zespołu należy dokonanie analizy i oceny skuteczności i adekwatności istniejących rozwiązań w ramach systemu pomocy społecznej w Polsce . Ponadto zakomunikował, że w ramach Zespołu zostały powołane grupy robocze, które zajmą się takimi obszarami jak m.in. reforma  systemu świadczeń, mieszkalnictwo, rozwoju usług społecznych oraz CUS, wsparcie i rozwój kadr w systemie pomocy społecznej, instytucje i placówki świadczące usługi całodobowe, jak również systemy kontroli i audytu w systemie pomocy społecznej. Obecnie Zespół wraz z grupami tematycznymi wypracowuje propozycje rozwiązań prawnych i systemowych,  które będą możliwe do wprowadzenia. W szczególności trwają prace nad reformą procedury weryfikacji kryteriów dochodowych.
 

{"register":{"columns":[]}}