W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Pomocy Społecznej

11.10.2022

W dniu 11 października 2022 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Pomocy Społecznej z udziałem pana Stanisława Szweda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pana Piotra Brombera, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz przedstawicieli Ministerstw: Zdrowia, Finansów oraz Rodziny i Polityki Społecznej.

Zdjęcie przedstawia stół prezydialny za którym siedzą: Stanisław Szwed - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Współprzewodniczący Zespołu ze strony rządowej, Piotr Bromber - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. W tle siedzących znajduje się baner z napisem Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog i. Andrzeja Bączkowskiego. Po lewej i prawej stronie zdjęcia stoją po dwie flagi: Polska i UE. Nad banerem widnieje Godło Polski.

W pierwszej części spotkania uzgodniono projekt Regulaminu Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Pomocy Społecznej oraz dokonano wyboru współprzewodniczących Zespołu, którymi zostali przedstawiciel strony pracodawców pani Teresa Hernik oraz przedstawiciel strony związkowej pan Zbigniew Spendel. Współprzewodniczącym ze strony rządowej jest Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Następnie przedstawiciele Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przedstawili działania w zakresie wsparcia osób w kryzysie bezdomności. Podkreślono, że bezdomność jest jedną z najbardziej dotkliwych, a jednocześnie najbardziej złożonych form wykluczenia społecznego. Wciąż pojawiają się nowe wyzwania w obszarze pomocy osobom zagrożonym bezdomnością i osobom bezdomnym. W zakresie zapobiegania i przeciwdziałania bezdomności istotny wymiar ma współpraca samorządów z organizacjami pozarządowymi. W swojej wypowiedzi przedstawiciel ministerstwa poinformował również o efektach wybranych działań podjętych na rzecz osób w kryzysie bezdomności w 2020 roku, liczbie placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym w 2021 roku oraz programach resortowych wspierających osoby bezdomne realizowanych w latach 2015-2022 w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

W dyskusji nad omawianą kwestią przedstawiciele strony społecznej zgłosili swoje uwagi dotyczące zasiłku stałego, kontraktów socjalnych oraz form wsparcia mieszkaniowego osób bezdomnych.

 

{"register":{"columns":[]}}