W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Pomocy Społecznej

18.06.2024

Katarzyna Nowakowska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewodniczyła posiedzeniu Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Pomocy Społecznej, które odbyło się 18 czerwca 2024 r.  w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.  

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą od lewej strony Katarzyna Nowakowska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne oraz Magdalena Fabisiak – Dyrektor Departamentu Pomocy Społecznej w MRPiPS. W tle siedzących znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego a nad nim wisi godło Polski. Po obu stronach stołu widnieją dwie flagi: Polski i UE.

Spotkanie dotyczyło aktualnych działań i zmian legislacyjnych w obszarze pomocy społecznej. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstw: Zdrowia, Finansów oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiceminister K. Nowakowska przedstawiła dotychczasowy przebieg prac w obszarze pomocy społecznej. Zaznaczyła, że ministerstwo  pracuje nad kompleksową reformą systemu pomocy społecznej. Podkreśliła, że obecna ustawa ma już 20 lat i jest to moment, w którym należy zbudować nowy system pomocy społecznej, który będzie dostosowany do obecnych warunków. Poinformowała, że w resorcie  powstanie Zespołu ds. reformy systemu pomocy społecznej. Praca Zespołu będzie się skupiała wokół trzech  obszarów:  obszar kryterium dochodowego i świadczenia, obszar dotyczący zmian legislacyjnych w pomocy społecznej, obszar dotyczący przygotowania szerszych rekomendacji do zmiany w ustawie o systemie pomocy społecznej.  

Następnie Magdalena Fabisiak - Dyrektor Departamentu Pomocy Społecznej w MRPiPS przedstawiła programy jakie są realizowane w resorcie. Są to m.in.: program  „Korpus Wsparcia Seniorów” mający na celu wsparcie finansowe gmin w zakresie zapewnienia usługi wsparcia na rzecz osób w wieku 60 lat i więcej przez świadczenie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich oraz realizacji usług opiekuńczych. Program  „Opieka 75+”, skierowany do osób w wieku 75 lat i więcej, które mieszkają na terenie małych gmin miejskich, wiejskich, miejsko – wiejskich, liczących do 60 tys. mieszkańców. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi, samotnie gospodarującymi, a także tych które pozostają w rodzinie, oraz wymagają pomocy innych osób z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn. Program „Od zależności ku samodzielności”, który stanowi wzmocnienie i poszerzenie ofert sieci oparcia społecznego w zakresie poprawy sytuacji życiowej i społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin i opiekunów poprzez wsparcie samorządów gmin oraz podmiotów funkcjonujących w obszarze pomocy społecznej. Program „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”. Ma charakter uzupełniający wobec ustawowych obowiązków samorządów gmin w zakresie przeciwdziałania bezdomności, a także charakter wspierający działalność podmiotów uprawnionych, funkcjonujących w obszarze pomocy społecznej. „Program rozwoju rodzinnych domów pomocy”, którego celem jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych i bytowych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia.   

Dyrektor M. Fabisiak wspomniała o nowelizacji ustawy o pomocy społecznej z 26 kwietnia 2024 r., która wprowadziła przepis umożliwiający wydawanie przez Radę Ministrów programów rządowych, które mogą dofinansowywać (np. w postaci dodatków motywacyjnych) wynagrodzenia pracowników w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej. 

W dalszej części posiedzenia odbyła się dyskusja z udziałem partnerów społecznych w trakcie której szeroko poruszono kwestie dodatków dla pracowników pomocy społecznej w wysokości 1 tys. zł brutto od 1 lipca 2024 r.
 

{"register":{"columns":[]}}