W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych

04.07.2022

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r. oraz dyskusja na temat założeń projektu budżetu państwa na rok 2023 były przedmiotem posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą następujące osoby od lewej strony: Piotr Patkowski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Jacek Męcina - Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz Barbara Socha - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. W tle siedzących osób widnieje baner z napisem Rada Dialogu Społecznego. Każda z osób ma przed sobą mikrofon.

Spotkanie odbyło się 4 lipca 2022 r w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentowała Barbara Socha - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

W trakcie spotkania strona związkowa podkreślała swoje zaniepokojenie dotyczące wysokością wskaźnika inflacji, który za czerwiec wyniosł 15,6% oraz spadkiem płacy realnej w pierwszy kwartale zarówno w sferze budżetowej, gospodarce narodowej jak i sektorze przedsiębiorstw. Ponadto zwróciła  się z pytaniem czy planowana jest weryfikacja przedstawionych wcześniej wskaźników dotyczących inflacji i czy istnieją instrumenty pozwalające na jej obniżenie.

Wiceminister P. Patkowski odnosząc się do powyższych kwestii poinformował, że mimo wzrostu inflacji w III kw. br.  można spodziewać się jej spadku pod warunkiem, że nie wydarzy się nic nadzwyczajnego w światowej gospodarce. Przedstawił również dane, które mogą świadczyć, że inflacja będzie spadać jak np. spadająca cena stali. 

W dalszej części spotkania podjęto próbę wypracowania wspólnego stanowiska strony społecznej. Związki zawodowe: OPZZ, FZZ i NSZZ „Solidarność” proponują wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie nie mniejszym niż 20%. Przy czym wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powinien wynosić: od 1 stycznia 2023 r. nie mniej niż 16,28% (o 490 zł), od 1 lipca 2023 r. nie mniej niż 7,15% (o 250 zł). Natomiast organizacje pracodawców: BCC, ZRP i Pracodawcy RP we wspólnym stanowisku proponują wzrost płac w sferze budżetowej, płacy minimalnej w wysokości prognozowanego przez rząd wskaźnika inflacji, tj. w 2023 roku na poziomie 7,8%, z podwyżką w dwóch równych ratach od stycznia i lipca. W przypadku sfery budżetowej w przyszłym roku kwota bazowa miałaby być zwaloryzowana o 7,8 proc. Z kolei Konfederacja Lewiatan opowiada się za systemową podwyżką dla sfery budżetowej na poziomie co najmniej 13,5%.

W trakcie posiedzenia strony nie osiągnęły porozumienia. Przewodniczący Zespołu J. Męcina poinformował, że rozmowy będą kontynuowane na następnym posiedzeniu w dniu 11 lipca br. 
 

{"register":{"columns":[]}}