W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych

11.07.2022

Wypracowanie wspólnego stanowiska partnerów społecznych w kwestii wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r., wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2023 r. oraz dyskusja na temat założeń projektu budżetu państwa na rok 2023 były przedmiotem posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Spotkanie odbyło się 11 lipca br. i przebiegało w formie wideokonferencji. Stronę rządową na posiedzeniu reprezentował Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W trakcie spotkania wiceminister P. Patkowski poinformował, że projekt ustawy budżetowej na 2023 r. zostanie przedstawiony w drugiej połowie sierpnia, po przeanalizowaniu aktualnych informacji dotyczących wskaźników makroekonomicznych. 

Strona związkowa poinformowała, że udało im się przygotować wspólną kompromisową propozycję. Zakłada ona, że płaca minimalna wynosiłaby od 1 stycznia 2023 r. 3450 zł, a od 1 lipca 2023 r. 3600zł. W przypadku sfery budżetowej strona społeczna proponuje żeby podnieść wynagrodzenia o 5% w 2022 r., oraz o 15% w 2023 roku. Przedstawiciele związkowców wyrazili także nadzieję na skorygowanie propozycji ze strony rządowej i pracodawców tak aby zbliżono się do wspólnego stanowiska.

Przedstawiciele pracodawców - Konfederacji Lewiatan, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Business Centre Club oraz Związku Rzemiosła Polskiego poinformowali, że podejmą próbę wypracowania wspólnego stanowiska strony pracodawców określającego wzrost płacy minimalnej w 2023 r. w wysokości przewidzianej w ustawie oraz wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 7,8%.

W trakcie posiedzenia nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska strony społecznej w sprawie wysokości płacy minimalnej w 2023 r. oraz wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2023 r.

{"register":{"columns":[]}}