W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych

18.09.2024

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę był przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, które odbyło się 18 września 2024 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzi Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych – Leszek Miętek a po Jego lewej Katarzyna Nowakowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Po lewej stronie widnieje flaga UE. W tle siedzących znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego a nad nim wisi godło Polski.

Stronę rządową w posiedzeniu reprezentowała Katarzyna Nowakowska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwa  Finansów.

Wiceminister K. Nowakowska poinformowała, że projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma na celu przede wszystkim wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, w zakresie minimalnego wynagrodzenia. Podkreśliła, że Polska jest zobowiązana do wdrożenia tej dyrektywy do 15 listopada 2024 r.  Wiceminister zaznaczyła, że projekt ustawy w części stanowi powtórzenie obecnie obowiązujących przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu z 2002 r. Ponadto dodała, że w projekcie ustawy wprowadzane są także inne zmiany, niewynikające bezpośrednio z dyrektywy, które mają na celu zachowanie bardziej sprawiedliwego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz przejrzystości przepisów i ochrony wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej.
Następnie Jakub Szmit – Dyrektor Departamentu Prawa Pracy poinformował, że projekt ustawy przewiduje m.in. coroczną procedurę ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, utrzymanie co do zasady dotychczasowego mechanizmu ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę, aktualizację minimalnego wynagrodzenia za pracę raz na 4 lata, ustanowienie Rady Dialogu Społecznego (RDS) jako organu konsultacyjnego, ustalenie wartości referencyjnej, wprowadzenie wynagrodzenia minimalnego za pracę jako wynagrodzenia zasadniczego, procedurę sprawozdawczości związanej z przekazywaniem Komisji Europejskiej co 2 lata danych statystycznych i informacji w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz dodanie nowych sankcji w Kodeksie pracy oraz Kodeksie karnym.

Strona społeczna zabierając głos w dyskusji  zwróciła uwagę na kwestie dotyczące m.in: zapisu dotyczącego wyznaczenia RDS jako organu doradczego, wprowadzenia pojęcia „wynagrodzenia zasadniczego”, kar finansowych, aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wskaźnika referencyjnego.

{"register":{"columns":[]}}