W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych

28.03.2022

Dyskusja na temat nowelizacji Polskiego Ładu w zakresie systemu podatkowego była przedmiotem posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, które odbyło się 28 marca 2022 r.

Stronę rządową w spotkaniu reprezentowała Barbara Socha – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Wiceminister P. Patkowski  przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem projektowanych rozwiązań jest ulepszenie i uproszczenie systemu podatkowego oraz zapewnienie jego stabilności na kolejne lata podatkowe. Projekt przewiduje m.in.: 

  • zmniejszenie klina podatkowego poprzez obniżenie z 17% do 12% stawki podatku w pierwszym przedziale skali podatkowej przy jednoczesnej likwidacji tzw. preferencji dla klasy średniej,
  • uchylenie ulgi dla klasy średniej i zastąpienie jej możliwością odliczenia od dochodu składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową,
  • przywrócenie preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnych wychowujących dzieci,
  • rozszerzenie tzw. zerowych ulg (PIT-0) o zasiłki macierzyńskie,
  • obniżenie ze 100% na 75% podstawy składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą,
  • zabezpieczenie wpływów z 1% podatku należnego dla organizacji pożytku publicznego.

W trakcie dyskusji partnerzy społeczni wyrazili częściowe poparcie dla proponowanych zmian. Wątpliwości budzi kwestia zgodności z prawem wprowadzanych zmian w trakcie roku podatkowego. Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego stanowi, że zmiany mogą zostać wprowadzone w trakcie roku podatkowego, wyłącznie gdy nie rodzą żadnych negatywnych konsekwencji dla ogółu podatników.
Ponadto członkowie Zespołu poruszyli kwestie odliczania składki zdrowotnej  od dochodu, PIT-0 dla seniorów oraz rozwiązań podatkowych dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Zwrócono uwagę na dokonanie rewizji stawek podatku ryczałtowego oraz zmian w podatku dochodowym od osób prawnych.

Przewodniczący Zespołu J. Męcina podsumowując poinformował, że dyskusja w ww. obszarze będzie kontynuowana na najbliższym posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.

{"register":{"columns":[]}}