Posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych
09.05.2022
Informacja Ministerstwa Finansów na temat Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2022-2025 oraz dyskusja dotycząca przyjęcia wspólnego stanowiska stron w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa była przedmiotem posiedzenia Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
Spotkanie odbyło się 9 maja 2022 r. i przebiegało w formie wideokonferencji. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentowała Barbara Socha – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
Wiceminister P. Patkowski poinformował, że Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy Państwa (WPFP) na lata 2022-2025, który posłuży do przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2023 r. Jego elementem jest Aktualizacja Programu Konwergencji. Podkreślił, że w tym roku oczekiwane jest spowolnienie tempa wzrostu PKB do 3,8%, a w horyzoncie prognozy do 3,1%. Według scenariusza w 2022 r. stopa inflacji utrzyma się na wysokim poziomie – średniorocznie wyniesie 9,1%, natomiast w kolejnych latach stopniowo będzie spadać: 7,8% w 2023 r., 4,8% w 2024 r. i 3,5% w 2025 r. Ponadto oczekuje się, że tempo wzrostu realnego PKB w 2022 r. osiągnie 3,8%, a w 2023 r. wyniesie 3,2%. Zaznaczył, że działania rządu mające na celu łagodzenie skutków inflacji, w tym zmiany w systemie podatkowym, a także wsparcie dla ukraińskich uchodźców będą znaczącym obciążeniem dla sektora instytucji rządowych i samorządowych w br. Prognozowany deficyt sektora zwiększy się w bieżącym roku do 4,3% PKB. Podkreślił, że wobec utrzymywania się wysokiej dynamiki cen został ogłoszony pakiet działań antyinflacyjnych nakierowany na obniżenie tempa wzrostu inflacji w 2022 r. oraz ograniczenie negatywnych skutków podwyższonego poziomu inflacji dla gospodarstw domowych. Nadmienił również o nowych obciążeniach dla sektora instytucji rządowych i samorządowych: w 2022 roku wydatki związane z napływem ukraińskich uchodźców oraz dodatkowy wzrost nakładów na obronę od 2023 roku.
W dalszej części spotkania strona społeczna odniosła się do przedstawionego Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2022-2025. Przedstawiła szereg pytań dotyczących m.in. dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie do pracy osób niepełnosprawnych, wydatków na wypłatę świadczeń na rzecz rodziny (500+, 300+) w tym świadczenia na rzecz uchodźców, zmian podatkowych (stawka VAT), wzrostu funduszu wynagrodzeń.
Stronie pracowników i stronie pracodawców Zespołu nie udało się wypracować wspólnej opinii do przedłożonego Wieloletniego Planu Finansowego Państwa.