W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. funduszy europejskich

17.03.2022

Informacja strony rządowej dotycząca: stanu przygotowania krajowych i regionalnych programów w ramach Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, programów w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz tzw. ustawy wdrożeniowej była przedmiotem posiedzenia Zespołu ds. funduszy europejskich.

 W spotkaniu, które odbyło się 17 marca 2022 r. stronę rządową reprezentowali: Anna Schmidt – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Waldemar Buda - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
Wiceminister W. Buda przedstawił informację na temat stanu przygotowania krajowych i regionalnych programów w ramach Umowy Partnerstwa (UP) na lata 2021-2027. Poinformował, że po przyjęciu przez Radę Ministrów dokument został przekazany do Komisji Europejskiej. Zakomunikował, że rozpoczęto negocjacje formalne Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 a ich zakończenie planowane jest w II kwartale 2022 r. Umowa Partnerstwa (UP) to dokument określający, w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. UP odpowiada zarówno na polskie potrzeby rozwojowe, jaki priorytety unijne. Dotyczy 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Kolejnym omawianym punktem była kwestia przygotowania programów w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Wiceminister zaznaczył, że trwają negocjacje z KE dotyczące wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Ustalany jest zasięg geograficzny, model wdrażania FST oraz transfery środków pochodzących z różnych funduszy. FST jest nowym instrumentem finansowym w ramach polityki spójności służącym zapewnieniu wsparcia obszarom borykającym się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Całkowita wartość środków przeznaczonych dla Polski w ramach FST wynosi 4,4 mld euro.
W dalszej kolejności wiceminister W. Buda przedstawiał informację dotyczącą projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (tzw. ustawa wdrożeniowa).  Poinformował, że projektowana ustawa jest w trakcie zaawansowanych prac legislacyjnych. Ustawa stanowi podstawę dla realizacji umowy partnerstwa, w tym wdrażania programów dotyczących polityki spójności w perspektywie finansowej 2021-2027. Nowe przepisy wynikają z rozpoczęcia w 2021 r. nowej, siedmioletniej perspektywy finansowania polityki spójności z budżetu UE. Ustawa wprowadza mechanizmy koordynacji programów współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności. 
 

{"register":{"columns":[]}}