W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. Funduszy Europejskich

04.11.2022

4 listopada 2022 r. odbyło się, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” posiedzenie Zespołu ds. Funduszy Europejskich. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pani Anna Schmidt, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Pan Artur Soboń, Sekretarz Stanu, w Ministerstwie Finansów. W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zdjęcie przedstawia stół prezydialny za którymi siedzi od lewej strony: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Norbert Pruszanowski – Związek Rzemiosła Polskiego, Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu, Anna Schmidt – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. W tle osób baner z napisem Rada Dialogu Społecznego. Po lewej i prawej stronie stoją po dwie flagi: Polski i UE. Nad banerem wisi godło Polski.

Pierwszym punktem posiedzenia była kwestia warunkowości ex-ante dla polityki spójności 2021-2027. Minister M. Jarosińska-Jedynak przedstawiła informacje na temat stopnia spełnienia przez Polskę warunków podstawowych mechanizmu warunkowości. Poinformowała, że mechanizm warunkowości dotyczy wszystkich państw członkowskich UE, które mają do zrealizowania dwadzieścia warunków, w tym cztery warunki horyzontalne oraz szesnaście warunków tematycznych. Polska dokonała samooceny spełnienia warunków w ramach umowy partnerskiej. Na chwilę obecną Komisja Europejska potwierdziła spełnienie przez Polskę szesnastu warunków. W dalszym ciągu są prowadzone rozmowy z KE w celu zrealizowania czterech pozostałych warunków, jednego horyzontalnego dotyczącego przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz  trzech tematycznych. Po ich spełnieniu będzie możliwe złożenie wniosku o płatność środków z KE.

Następnie zajęto się kwestią stanu prac nad programami regionalnymi na lata 2021-2027, informacją o negocjacjach z Komisją Europejską oraz terminami powołania komitetów monitorujących. Minister M. Jarosińska-Jedynak poinformowała, że w kwestii stanu prac nad programami regionalnymi na lata 2021-2027 proces negocjacji technicznych z Unią Europejską dobiegł końca, projekty wszystkich szesnastu projektów regionalnych zostały przekazane do Komisji Europejskiej. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zakłada, że wszystkie projekty zostaną zatwierdzone przez KE do końca bieżącego roku. Komitety monitorujące powinny zostać powołane najpóźniej trzy miesiące po zatwierdzeniu projektów, jednakże we wszystkich województwach trwają już prace nad powołaniami komitetów.

Kolejnym punktem posiedzenia była bieżąca informacja o realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Minister M. Jarosińska-Jedynak poinformowała, że zakończono rozmowy z Komisją Europejską na temat KPO dotyczących ustaleń operacyjnych. Dokumenty z wynikami tych ustaleń zostały wysłane do KE. Po ich zatwierdzeniu będzie możliwe złożenie wniosku o wypłatę środków w ramach KPO. Wniosek zostanie złożony niezwłocznie po zatwierdzeniu dokumentów operacyjnych, a pierwsza transza środków z KPO ma wynosić 4,2 mld euro, z czego 2,8 mld  to część dotacyjna, a reszta to część pożyczkowa. W kwestii spełnienia kamieni milowych w dalszym ciągu prowadzony jest dialog z Komisją Europejską.

Ostatnim punktem posiedzenia była kwestia efektów konsultacji wytycznych na lata 2021-2027 dotyczących komitetów monitorujących na lata 2021-2027 oraz realizacji zasady partnerstwa na lata 2021-2027.  Minister M. Jarosińska-Jedynak poinformowała, że w kontekście komitetów monitorujących na lata 2021-2027 4 lipca br. zakończono proces konsultacji wytycznych w ramach których wpłynęło 371 uwag, a przyjętych w całości bądź częściowo zostało 140. 4 października bieżącego roku wytyczne weszły w życie.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}