W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

02.03.2023

2 marca 2023 r. odbyło się, w formie hybrydowej, posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej; Pan Karol Rabenda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz przedstawiciele: Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Infrastruktury oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Zdjęcie przedstawia stół prezydialny za którym siedzi Pan Leszek Miętek, Przewodniczący Zespołu. W tle znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego. Po lewej stronie stoją dwie flagi: Polski i UE. Nad banerem wisi godło Polski.

W pierwszej części spotkania omówiono znowelizowane Stanowisko strony społecznej Zespołu z dnia 13 grudnia 2022 roku w sprawie objęcia dużych przedsiębiorstw i branż szczególnie narażonych na wzrost kosztów energii i paliw programem wsparcia w ramach i na zasadach ustawy z dnia 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024. Ze względu na przyjęcie przez rząd Programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”, część zapisów Stanowiska Zespołu wypracowanego 13 grudnia 2022 r. stała się bezprzedmiotowa. W związku z tym przedstawiciele Pracodawców RP przygotowali projekt znowelizowanego Stanowiska. Do jego treści zgłoszono uwagi dot. rozszerzenia listy kodów PKD. Następnie przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformowała, że przyjęty program wsparcia skierowany jest do kodów PKD wskazanych w części 17 programu i dot. kosztów gazu i energii elektrycznej poniesionych przez przedsiębiorców w 2022 r. Nabór wniosków trwał od 9 do 22 lutego 2023 r. Obecnie trwa proces oceny złożonych wniosków. Zgodnie z harmonogramem pomoc powinna trafić do przedsiębiorców do 20 marca 2023 r. Poinformowała także o trwających analizach w kontekście kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców w 2023 r.

Uzgodniono, że jednolity tekst stanowiska z uwzględnionymi uwagami zostanie przekazany do wszystkich członków Zespołu.

Następnie omówiono Stanowisko strony społecznej Podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy Rady Dialogu Społecznego z dnia 19 października 2022 roku w sprawie przyjęcia Uchwały nr 4/2022 WRDS w Gdańsku oraz Stanowisko strony pracowników i pracodawców Podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy z 30 grudnia 2022 w sprawie przepisów związanych z przygotowaniem zawodowym młodocianych pracowników i potrzeb dokonywania niezbędnych modyfikacji i zmian, niektórych regulacji prawnych, w celu zwiększenia ich spójności, wyeliminowania nadmiernej biurokracji oraz dostosowania do obecnego kontekstu gospodarczego i społecznego. Ze względu na ten sam zakres tematyczny poruszany w obu ww. Stanowiskach uzgodniono, że zostaną one przekazane do Podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy z wnioskiem o ich uwspólnienie.

Ostatni punkt posiedzenia dotyczył zwolnień grupowych w FCA Powerterain Poland Sp. z o.o. w Bielsku-Białej w branży motoryzacyjnej. Przedstawiciel Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników poinformował, że 20 lutego 2023 r. organizacje związkowe zostały poinformowane o zamiarze zwolnienia 300 pracowników z 800-osobowej załogi. Przyczyną zwolnień jest m. in. spadek zapotrzebowania i zmniejszenie mocy produkcyjnych. Koncern dodatkowo wskazuje na dyrektywę UE o zakazie po 2035 r.  rejestracji pojazdów z silnikami spalinowymi. Poinformował także, że został złożony wniosek do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zwołanie posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Motoryzacyjnego. Następnie przedstawicielka Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej poinformowała, że zgodnie z zasadą Dyrekcja Zakładu poinformowała MRiPS oraz Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej o zwolnieniach grupowych. Przewidywany termin na rozwiązanie umów o pracę z 300 osobami to 20 czerwca 2023 r. Od 20 lutego br. trwają negocjacje ze związkami zawodowymi. Ponadto, pracownicy dostali propozycję pracy w innym zakładzie w Tychach lub Gliwicach. Deklaracje pracowników będą zbierane do 31 marca br. Dyrekcja Zakładu przedstawiła założenia „Programu restrukturyzacji zatrudnienia”, który obejmuje 2 pakiety. I – pakiet ochrony miejsc pracy polegający na zmianie miejsca zatrudnienia na jedną z trzech fabryk i wdrożeniu unikalnej premii wspierającej proces zmiany miejsca zatrudnienia i związanych z tym kosztów. II – program dobrowolnych odejść polegający na rozwiązaniu umowy o pracę z osobami, które nie zdecydują się kontynuować zatrudniania w ramach firmy. Programowi towarzyszy premia separacyjna, której wysokość zależy m. in. od wysługi lat.

{"register":{"columns":[]}}