Posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy
24.05.2024
24 maja 2024 r. w CPS „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczył Pan Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstw: Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Aktywów Państwowych oraz Finansów.
Pierwszym punktem posiedzenia była kwestia ładu korporacyjnego w Spółkach Skarbu Państwa. Strona społeczna Zespołu w trakcie dyskusji zwracała uwagę na wzrost skali własności państwa w Spółkach Skarbu Państwa. Zwrócono również uwagę na nieprawidłowości w ostatnich latach w ww. spółkach, które nie spełniały swojej ustawowej roli. Partnerzy społeczni wyrazili ponadto zaniepokojenie malejącym wpływem organizacji związkowych na sytuację w Spółkach Skarbu Państwa.
Przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych podkreślił, że chwili obecnej kwestię nadzoru nad Spółkami Skarbu Państwa reguluje ustawa o zarządzaniu mieniem Państwowym, która ustala wymagania dla osób kandydujących do zarządu ww. spółek oraz ustawa o zasadach ustalania wynagrodzenia osób kierujących niektórymi spółkami, która ustala jak należy wynagradzać organizacje zarządzające i nadzorujące spółkami. Podkreślił, że w Ministerstwie trwają prace nad poprawą sytuacji w Spółkach Skarbu Państwa. Na podstawie Zarządzenia Ministra Aktywów Państwowych z 19 kwietnia 2024 roku powołano Zespół ds. opracowania Kodeksu dobrych praktyk nadzoru właścicielskiego. Kodeks ma być skierowany do organów zarządzających Spółkami Skarbu Państwa. Jego celem ma być wypracowanie narzędzi wspierających Rady Nadzorczych SSP w wykonywaniu swoich funkcji, wzmocnienia monitorowania sytuacji finansowej SSP oraz zapobiegania sytuacji patologicznych w SSP. Projekt Kodeksu zostanie przedstawiony do 30 czerwca bieżącego roku.
Kolejnym punktem posiedzenia była sytuacja kopalni węgla brunatnego w Turowie. Przedstawiciel strony związkowej podkreślił, że sprawa KWB Turów jest problemem całego regionu oraz ważnym elementem mapy energetycznej Polski. Stwierdził, że według wyliczeń zarówno strony społecznej jak i rządowej w przypadku zamknięcia kopalni w Turowie może zaistnieć ryzyko zagrożenia blockoutu z powodu niedoboru ilości wytwarzanych Gigawatów wytwarzanych przez Polską Sieć Elektroenergetyczną. Podkreślił, że elektrownia w Turowie jest jedną z najnowocześniejszych w kraju, świeżo po modernizacji. Biorąc pod uwagę jej znaczenie dla regionu Dolnośląskiego oraz całego kraju zamknięcie kopalni w Turowie byłoby katastrofą. Przedstawiciel MAP poinformował, że obecnie spółka nadzorująca kopalnię w Turowie przygotowuje skargę kasacyjną do NSA w związku z wyrokiem uchylającym decyzję GDOŚ pozwalającą na wydobycie w kopalni Turów. Odbyło się również spotkanie strony związkowej z Wiceministrem R. Kropiwnickim, podczas którego podkreślono wsparcie spółki w złożeniu odwołania do NSA. Podkreślono, że wyrok NSA z 13 marca 2024 roku uchylający decyzję GDOŚ nie cofa automatycznie zgody na wydobycie węgla w kopalni Turów. Postępowanie w sprawie rozpatrzenia skargi kasacyjnej może zakończyć się w 2 bądź 3 kwartale 2027 roku dlatego spółka zarządzająca kopalnią przygotowuje plany ewantualnościowe aby prowadzić działalność w koncesji na wydobycie.
Następnym punktem posiedzenia była kwestia Polskiej Strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Minister D. Standerski podkreślił znaczenie kwestii dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji ze względu na regulacje unijne, które zostaną wprowadzone do Polskiego systemu prawnego w ciągu najbliższych dwóch lat oraz zmiany technologiczne wpływające na zarządzanie przedsiębiorstwami i miejsca pracy a w niedługim okresie na globalną politykę gospodarczą. Poinformował, ze istniej konieczność aktualizacji Polskiej Polityki sztucznej inteligencji. W maju przekazany zostanie do konsultacji projekt sprawozdania z wykonania polityki sztucznej inteligencji od roku 2020.
Ostatnim punktem posiedzenia była kwestia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Podkreślono podtrzymanie chęci prowadzenia dyskusji nad bezpieczeństwem energetycznym Polski, temat ten regularnie jest poruszany na posiedzeniach Zespołu. Przewodniczący Zespołu poinformował, że w najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie Zespołu poświęcone kwestii „Zielonego Ładu”.