Posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy
03.10.2024
3 października 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. Ze strony rządowej w posiedzeniu wzięli udział: Pan Jacek Bartmiński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych; Pan Ignacy Niemczycki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii; Pani Henryka Mościcka-Dendys, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
W pierwszej części posiedzenia omówiono kwestię współdziałania Państwa z przedsiębiorcami, w celu dostosowania gospodarki do obecnych warunków geopolitycznych stwarzających ryzyko konfliktu zbrojnego. Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował, że plan reagowania obronnego zawierający zadania do realizacji przez administrację oraz podmioty zewnętrzne związane z zadaniami z zakresu obronności państwa jest opracowany i wdrożony, natomiast jego charakter jest niejawny. Poinformował także, że ustawa o obronie ojczyzny wskazuje możliwość wspierania przez podmioty prywatne zadań realizowanych przez siły zbrojne.
Następnie omówiono kwestię polityki imigracyjnej i zmian legislacyjnych dotyczących zatrudniania cudzoziemców. Przedstawiciele strony pracodawców poinformowali o wystosowanym apelu dot. warunków regulacyjnych zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Zwrócono w nim uwagę, że niski poziom bezrobocia wynika m.in. z czynników demograficznych. Pani Minister Henryka Mościcka-Dendys poinformowała, że w ostatnich miesiącach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych prowadzono prace nad uszczelnieniem systemu oraz odzyskaniem kontroli nad trendami migracyjnymi. Poinformowała również o wypracowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z innymi resortami pierwszej Strategii migracyjnej. Jej celem jest zdefiniowanie potrzeb Polski zarówno w aspekcie demograficznym, jak i długofalowych tendencji rozwoju kraju.
Kolejny punkt dotyczył sytuacji branży cementowej w Polsce w kontekście rosnącego importu z państw trzecich. Przedstawiciel branży poinformował, że jako branża cementowa, jako branża energochłonna jest dociążona wysokimi kosztami energii oraz kosztami regulacyjnymi, m.in. polityki klimatycznej. Zwrócił uwagę, że aktualnie problemem branży jest import cementu z Ukrainy, co może spowodować konieczność ograniczenia produkcji oraz zatrudnienia w polskich cementowniach.
Ostatni punkt posiedzenia dotyczył wsparcia dla przedsiębiorców na terenach dotkniętych powodzią.