W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

18.08.2022

18 sierpnia 2022 roku, w formie hybrydowej, odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. W spotkaniu wzięli udział: Pan Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Pan Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury; Pan Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Pierwszym punktem posiedzenia było omówienie i przyjęcie Stanowiska w sprawie projektu ustawy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Przedstawiciel UOKiK przedstawił główne założenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta. Poinformował, że projekt ustawy stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/2161 oraz wprowadza dodatkowe rozwiązania dotyczące umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do prac sejmowych. Następnie przedstawicielka Konfederacji Lewiatan omówiła projekt Stanowiska strony pracowników i strony pracodawców Zespołu. Wskazała, że do najważniejszych kwestii należy zsynchronizowanie prac nad rządowym projektem ustawy z pracami nad projektem ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw a także wydłużenie vacatio legis o 6 miesięcy.

Stanowisko zostało przyjęte.

Kolejnym punktem posiedzenia było omówienie i przyjęcie Stanowiska w sprawie trudnej sytuacji Przedsiębiorców Stacji Kontroli Pojazdów oraz zakresu projektu zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przedstawiciel Konfederacji Lewiatan omówił projekt Stanowiska w przedmiotowej sprawie. Wskazano w nim na konieczność niezwłocznego podjęcia przez Rząd inicjatywy na rzecz podniesienia wartości opłaty za badanie techniczne pojazdu. Konieczność ta wynika ze względu na obowiązywanie Rozporządzenia w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów od 29 września 2004 roku, czyli od 18 lat i brak w tym okresie podnoszenia opłat za badanie techniczne pojazdów.

Stanowisko zostało przyjęte.

Następną kwestią poruszoną na posiedzeniu było omówienie i przyjęcie Stanowiska w sprawie nowelizacji ustawy z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Przedstawiciel OPZZ poinformował, że projekt Stanowiska dotyczy rozszerzenia katalogu odbiorców ujętych w ww. ustawie o organizacje związkowe jako instytucje użyteczności publicznej.

Stanowisko zostało przyjęte.

Dalsza część posiedzenia dotyczyła omówienia i przyjęcia Stanowiska w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Przedstawicielka Konfederacji Lewiatan poinformowała, że w projekcie Stanowiska zostały zawarte kwestie dotyczące m.in. sposobu procedowania projektu ustawy, powiązania projektu ustawy z Krajowym Planem Odbudowy oraz sprawozdawczości telekomunikacyjnej.

Stanowisko nie zostało przyjęte.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył informacji w sprawie stanu prac nad ustawową regulacją gospodarki odpadami. Przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawił etapy prac nad projektami ustaw dot. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, Systemu Kaucyjnego oraz SUP.

Ostatnim punktem posiedzenia było przedstawienie informacji przez Przewodniczącego Zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego RDS w sprawie wdrożenia w Polsce Porozumienia ramowego europejskich partnerów społecznych w sprawie cyfryzacji. Ekspertka NSZZ "Solidarność" poinformowała, że w czerwcu 2022 r. europejscy partnerzy społeczni podpisali Porozumienie ramowe ws. cyfryzacji. Następnie przedstawiła działania podjęte w Polsce w związku z  wdrożeniem ww. porozumienia. Grupa ds. europejskiego dialogu społecznego, działająca w ramach Rady Dialogu Społecznego, dokonała tłumaczenia tekstu porozumienia oraz wydała rekomendacje dot. określenia jego elementów, które mogłyby zostać podjęte przez poszczególne zespoły problemowe.

W toku dyskusji uzgodniono, aby skierowane pod obrady Zespołu dokumenty Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego zostały przekazane do Prezydium Rady Dialogu Społecznego z rekomendacją przekazania ich do właściwych resortów.

Temat dot. transformacji energetycznej i ustalenie stanowiska Zespołu w kwestii związanej z transformacji górnictwa i energetyki połączonej z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski został przeniesiony na kolejne posiedzenie Zespołu.

{"register":{"columns":[]}}