W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

17.10.2022

W dniu 17 października 2022 r. odbyło się, w formie hybrydowej, posiedzenie Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. W spotkaniu wzięli udział: Pan Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii, Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz przedstawiciele Ministerstw: Rodziny i Polityki Społecznej, Klimatu i Środowiska, Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów.

W pierwszej części spotkania omówiono i przyjęto stanowisko partnerów społecznych w sprawie trybu prac nad projektem ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii. Strona społeczna wyraża w nim protest przeciwko trybowi prac nad ww. projektem ustawy oraz apeluje do Prezesa Rady Ministrów o uwzględnienie Rady Dialogu Społecznego podczas prac nad uchwałą Rady Ministrów określającą szczegółowe zasady udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022 – 2024. Minister W. Buda poinformował, że 10 października 2022 r. Prezydent podpisał Ustawę o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii. Ustawa wprowadza możliwość przyjęcia przez Radę Ministrów programów pomocowych, mających na celu udzielenie wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców, których działalność gospodarcza jest zagrożona z powodu dynamicznego wzrost kosztów. Zaznaczył, że program wsparcia, który zostanie przyjęty przez Radę Ministrów zostanie skierowany do konsultacji publicznych.

Kolejnym punktem posiedzenia było omówienie działań strony rządowej w sprawie realizacji Uchwały nr 116 strony pracowników i strony pracodawców RDS w sprawie wsparcia przemysłu energochłonnego. Minister W. Buda przypomniał, że pierwszy program wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych został wprowadzony na wiosnę 2022 r. Obecnie w Urzędzie Regulacji Energetyki kończy się proces weryfikacji wniosków i prawdopodobnie na przełomie września i października zostanie ogłoszone rozstrzygnięcie konkursu na rzecz przedsiębiorstw energochłonnych. Powstanie drugiego programu wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych zostało zagwarantowane w ustawie o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii. Program wsparcia powstanie po otrzymaniu wytycznych Komisji Europejskiej. Następnie zostanie przedłożony Radzie Ministrów oraz do konsultacji publicznych. Ponadto poinformował, że od 1 grudnia 2022 r. zostanie wprowadzona maksymalna cena energii elektrycznej dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw na poziomie 785 zł za MWh.

W dalszej części spotkania zajęto się omówieniem projektu ustawy o aktywizacji zawodowej. Przedstawiciel OPZZ poinformował o obszarach projektu ustawy, które budzą wątpliwości. Należą do nich m.in.: rozszerzenie dostępu do Krajowego Funduszu Szkoleniowego, wysokości zasiłków dla osób bezrobotnych, planów rezygnacji z finansowania studiów podyplomowych, wyłączenia z możliwości finansowania  szkoleń z zakresu kompetencji miękkich oraz dofinansowanie kosztów wynagrodzenia pracowników urzędów pracy tylko do 2026 r. Pani Ewa Flaszyńska, Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poinformowała, że głównym założeniem projektu ustawy jest oddzielenie statusu bezrobotnego od składki zdrowotnej. Podkreśliła, że dzięki ustawie wzrosną środki przyznawane na Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Odnosząc się do kwestii zmiany kwalifikacji zawodowych poinformowała, że zostanie zmieniona klasyfikacja osób bezrobotnych.

{"register":{"columns":[]}}