W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. prawa pracy

13.09.2024

13 września 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. prawa pracy. W posiedzeniu wziął udział Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy oraz przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny, za którym siedzi Pan Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu. W tle widnieje baner z napisem Rada Dialogu Społecznego. Nad banerem widnieje Godło Polski

Przedstawicielka Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiła informację dot. kluczowych elementów projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Poinformowała, że projekt ustawy ma na celu przede wszystkim wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej w zakresie minimalnego wynagrodzenia. Polska jest zobowiązana do wdrożenia tej dyrektywy do 15 listopada 2024 r. Do głównych założeń projektu należą: wprowadzenie corocznej procedury ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej; utrzymanie dotychczasowego mechanizmu ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz dwóch terminów zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w zależności od poziomu prognozowanej inflacji; określenie 55% prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, przyjętej do opracowania projektu ustawy budżetowej jako propozycji wartości referencyjnej, która będzie stosowana do oceny adekwatności wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę; wprowadzenia aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę co najmniej raz na 4 lata w oparciu
o określone kryteria; podkreślenie roli strony pracowników i pracodawców w sprawach związanych z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, w tym ich zaangażowanie na etapie ustalania i aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wyznaczenie Rady Dialogu Społecznego jako organu doradczego w kwestiach związanych z minimalnym wynagrodzeniem za pracę; wprowadzenie procedury sprawozdawczości związanej z przekazywaniem Komisji Europejskiej co 2 lata danych statystycznych i informacji w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę; wprowadzenie wynagrodzenia minimalnego za pracę jako wynagrodzenia zasadniczego oraz dodanie nowych sankcji w Kodeksie pracy oraz Kodeksie karnym.

Następnie partnerzy społeczni odnosząc się do projektu ustawy zwrócili uwagę na kwestie dot. m.in.: aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę, organu doradczego, kar finansowych, odniesienia wynagrodzenia minimalnego za pracę do wynagrodzenia zasadniczego oraz wskaźnika referencyjnego.

{"register":{"columns":[]}}