W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. prawa pracy

20.07.2022

20 lipca 2022 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. W spotkaniu wzięli udział: Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pan Prof. Marek Wiktor Zawieska, Dyrektor CIOP-PIB oraz przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Głównego Inspektoratu Pracy.

Na zdjęciu znajduje się stół prezydialny za którym siedzą od lewej strony: Henryk Nakonieczny, Przewodniczący Zespołu problemowego ds. prawa pracy a następnie Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. W tle siedzących osób znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego. Każdej z osób przypisany jest mikrofon.

Prof. Marek Wiktor Zawieska przedstawił prezentację pn. Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy - VI etap. W prezentacji zawarł informacje dotyczące stanu warunków pracy w Polsce, głównych zagrożeń w zmieniającym się świecie pracy, potrzeb i wyzwań, podstaw ustanowienia programu, celu i struktury programu, planowanych produktów programu,  upowszechniania i wdrażania produktów programu oraz jego budżetu.

Następnie wiceminister S. Szwed przedstawił informacje dotyczące rządowego projektu ustawy o sporach zbiorowych pracy. Poinformował, że 15 lipca br. projekt został przekazany do konsultacji publicznych oraz międzyresortowych. W dniu 19 lipca br. projekt był przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Do głównych celów projektowanej ustawy należą m.in.: odejście od enumeratywnego określenia przedmiotu sporu zbiorowego, wprowadzenie wymogu wyłaniania wspólnej reprezentacji organizacji związkowych niezbędnej do wszczęcia i prowadzenia sporu zbiorowego, wprowadzenie sądowej kontroli legalności referendum strajkowego, określenie czasu trwania prowadzenia sporu oraz wprowadzenie mediacji prewencyjnej.

W dalszej części posiedzenia przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych przedstawili informacje dotyczące projektów ustaw o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego oraz ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Wskazali na konieczność zmiany definicji ustawowej pojęcia „pracodawcy”.

{"register":{"columns":[]}}