Posiedzenie Zespołu ds. prawa pracy
13.03.2024
13 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego, z udziałem Pana Sebastiana Gajewskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Podczas posiedzenia dyskutowano nad kluczowymi kwestiami do omówienia przez partnerów społecznych w ramach Zespołu w 2024 roku oraz rozpoczęto wstępną dyskusję o wdrożeniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawił harmonogram prac legislacyjnych prowadzonych w resorcie z działu administracji rządowej praca. Należą do nich:
- wdrożenie dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej
- wdrożenie dyrektywy dot. ochrony pracowników przed czynnikami szkodliwymi w miejscu pracy – uzyskano wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu
- projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych
- projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców
- projekt ustawy o publicznych służbach zatrudnienia
Powyższe projekty ustaw procedowane są na poziomie prac wewnątrzresortowych.
Minister S. Gajewski przedstawił również projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Projekt ten procedowany jest trybem odrębnym ze względu na opóźnienie wprowadzenia dyrektywy unijnej. Do założeń projektu należy objęcie ochroną jak największej liczby naruszeń w związanych z pracą; stworzenie niezależnego systemu, w związku z czym organem odpowiedzialnym za ochronę sygnalistów będzie Rzecznik Praw Obywatelskich oraz objęcie ochroną zgłoszeń w różnych postaciach.
W dalszej części posiedzenia Minister omówił Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Poinformował, że termin transpozycji mija 15.11.2024 r. Celami wprowadzenia dyrektywy są: zapewnienie adekwatności ustawowych wynagrodzeń minimalnych, promowanie rokowań zbiorowych mających na celu ustalanie wynagrodzeń oraz zwiększenie skutecznego dostępu pracowników do uprawnień związanych z minimalnym wynagrodzeniem za pracę.
Następnie partnerzy społeczni przedstawili propozycje tematów do omówienia w ramach prac Zespołu. Należą do nich m.in.: podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wejście na teren zakładu pracy osób niebędących pracownikami, praca platformowa, sztuczna inteligencja w zakładach pracy, obniżenie czasu pracy, definicja pracodawcy rzeczywistego, przeciwdziałanie luce płacowej, układy zbiorowe pracy oraz projekt ustawy o ochronie sygnalistów.