W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. prawa pracy

17.06.2024

17 czerwca 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. Ze strony rządowej w posiedzeniu wziął udział Pan Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pan Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą: Pan Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pan Jacek Męcina, Przewodniczący Zespołu. W tle widnieje baner z napisem Rada Dialogu Społecznego

Pan Minister S. Gajewski przedstawił przebieg prac legislacyjnych nad projektem ustawy o ochronie sygnalistów. Poinformował, że ustawa została uchwalona i oczekuje na podpis Pana Prezydenta. W toku prac nad ustawą w Senacie z katalogu obszarów, w ramach których będzie można dokonać zgłoszenia naruszeń, wykreślone zostało prawo pracy. Ponadto, poinformował o działaniach prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmierzających do przygotowania pracodawców na wdrożenie ww. ustawy. Należą do nich m.in.: prowadzenie spotkań, uruchomienie strony internetowej, przygotowanie podręcznika z przykładami dobrych praktyk oraz przykładami zgłoszeń wewnętrznych oraz uruchomienie infolinii.

Następnie Pan Minister M. Stanecki omówił komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy - Prawo przedsiębiorców. Poinformował, że celem projektowanych zmian jest uproszczenie i ujednolicenie procedur kontroli przedsiębiorców i innych pracodawców realizowanych przez różne państwowe instytucje kontrolne. W toku dyskusji ustalono, że zostanie zorganizowane autonomiczne spotkanie strony pracodawców oraz związków zawodowych z Głównym Inspektorem Pracy ws. ww. komisyjnego projektu ustawy.

W dalszej części posiedzenia Pan Minister S. Gajewski przedstawił informację na temat harmonogramu prac nad regulacjami w sprawie układów zbiorowych pracy oraz harmonogramu prac nad regulacjami w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Poinformował o obowiązku implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Dyrektywa powinna zostać wdrożona do 15 listopada 2024 r. Dyrektywa zostanie wdrażana dwoma ustawami – ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawą o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych.

Odnosząc się do projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę poinformował, że został skierowany wniosek o wpis projektu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Następnie przedstawił planowany harmonogram prac nad projektem.

Następnie omówił projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Założeniem projektu jest zastąpienie regulacji, która obecnie obowiązuje w dziale 11 Kodeksu Pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej ws. trybu postepowania przy rejestracji układów zbiorowych pracy. Projekt ustawy zawiera szereg zmian, które mogą przyczynić się do promowania układów zbiorowych pracy w Polsce. Należą do nich m.in.: otwarty charakter katalogu spraw regulowanych w układach zbiorowych pracy, zawieranie układów na czas określony z możliwością przedłużenia czasu jego obowiązywania oraz zniesienie procedury rejestracji układu zbiorowego pracy i związaną z nią kontrolę legalności. Poinformował także, że zakończyły się uzgodnienia wewnętrzne projektu ustawy i wkrótce zostanie on skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył wniosku Zrzeszenia Związku Zawodowego Energetyków (zrzeszone w OPZZ) w sprawie podmiotowości pracodawcy w zbiorowym prawie pracy. Ekspert  Zrzeszenia Związku Zawodowego Energetyków poinformował, że stroną w układach zbiorowych pracy jest podmiot zatrudniający, co w ocenie wnioskodawców prowadzi do pozorności rokowań. W opinii przedstawicieli Zrzeszenia jednym z rozwiązań jest upodmiotowienie w zbiorowym prawie pracy pracodawców, jednostek organizacyjnych, grup kapitałowych, spółek oraz podmiotów decyzyjnych. Uzgodniono, że dyskusja dot. podmiotowości pracodawcy w zbiorowym prawie pracy będzie kontynuowana podczas omawiania projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych.

Ostatni punkt posiedzenia dotyczył informacji na temat harmonogramu prac nad unijnymi przepisami o pracy platformowej. Pan Minister S. Gajewski poinformował, że porozumienie dotyczące projektu dyrektywy, wypracowane w czasie Prezydencji belgijskiej, uzyskało poparcie podczas posiedzenia Rady EPSCO oraz w głosowaniu w Parlamencie Europejskim. Prawdopodobnie dyrektywa zostanie przyjęta przez Radę UE i Parlament Europejski na jesieni 2024 r. Termin wdrożenia dyrektywy został określony na 2 lata od rozpoczęcia jej obowiązywania - prawdopodobnie do końca 2026 r.

{"register":{"columns":[]}}