Posiedzenie Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego
21.03.2024
21 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego RDS. W spotkaniu, któremu przewodniczył Jak Klimek (ZRP) udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Marek Waleśkiewicz – Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego w MRPiPS przedstawił informacje na temat wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej w zakresie rokowań zbiorowych. Zaznaczył, że kwestia rokowań zbiorowych jest uregulowana w art. 4 dyrektywy – „Promowanie rokowań zbiorowych w celu ustalenia wynagrodzeń”. Z kolei art. 4 ust. 2 stanowi, że każde państwo członkowskie, w którym wskaźnik zasięgu rokowań zbiorowych jest poniżej progu 80 %, ustanawia ramy warunków sprzyjających rokowaniom zbiorowym, w drodze ustawy po konsultacji z partnerami społecznymi albo w drodze porozumienia z nimi oraz ustanawia plan działań na rzecz promowania rokowań zbiorowych. Podkreślił, że w przypadku ustalania planu działań na rzecz promowania rokowań zbiorowych, który należy przyjąć do końca 2025 r. dyskusja powinna odbyć się w ramach Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego przy ewentualnym udziale Zespołu prawa pracy. Zaznaczył, że w części dotyczącej promowania rokowań zbiorowych głównym instrumentem wdrożenia będzie ustawa o układach zbiorowych pracy i innych porozumieniach i w tym przypadku prace powinny się toczyć na forum Zespołu ds. prawa pracy z ewentualnym wsparciem Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego. Ponadto Dyrektor M. Waleśkiewicz poinformował, że 18 marca 2024 r. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpiła z wnioskiem o wpisanie projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Projekt ustawy po wpisaniu do wykazu zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji i opiniowania z partnerami społecznymi w tym do Rady Dialogu Społecznego.
Kolejnym omawianym punktem była informacja MRPiPS dotycząca prac Trójstronnych Zespołów Branżowych. Dyrektor M. Waleśkiewicz poinformował, że obecnie istnieje 20 trójstronnych zespołów branżowych oraz 3 podzespoły. W 2023 roku odbyło się 21 posiedzeń Zespołów oraz 3 posiedzenia w bieżącym roku. Podkreślił, że w porównaniu do roku 2022 liczba spotkań zarówno Trójstronnych Zespołów Branżowych jak i zespołów problemowych Rady Dialogu Społecznego spadła o około 50 % (Trójstronne Zespoły Branżowe 50 spotkań – 2022 r., 21 spotkań – 2023 r.; zespoły problemowe Rady Dialogu Społecznego 71 spotkań - 2022 r.,
32 spotkania – 2023 r.).
W dalszej części dyskutowano na temat propozycji planu pracy Zespołu w 2024 r. Przewodniczący J. Klimek zwrócił się do członków Zespołu z prośbą o zgłaszanie tematów, które mogłyby być przedmiotem obrad.