W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego

21.03.2024

21 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego RDS. W spotkaniu, któremu przewodniczył Jak Klimek (ZRP) udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym po środku Przewodniczący Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego a po Jego lewej przedstawicielka Związku Rzemiosła Polskiego i dalej Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego w MRPiPS. Po obu stronach stołu widnieją dwie flagi: Polski i UE. W tle siedzących znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego a nad nim wisi godło Polski.

Marek Waleśkiewicz – Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego w MRPiPS przedstawił informacje na temat wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej w zakresie rokowań zbiorowych. Zaznaczył, że kwestia rokowań zbiorowych jest uregulowana w art. 4 dyrektywy – „Promowanie rokowań zbiorowych w celu ustalenia wynagrodzeń”. Z kolei art. 4 ust. 2 stanowi, że każde państwo członkowskie, w którym wskaźnik zasięgu rokowań zbiorowych jest poniżej progu 80 %, ustanawia ramy warunków sprzyjających rokowaniom zbiorowym, w drodze ustawy po konsultacji z partnerami społecznymi albo w drodze porozumienia z nimi oraz ustanawia plan działań na rzecz promowania rokowań zbiorowych. Podkreślił, że w przypadku ustalania planu działań na rzecz promowania rokowań zbiorowych, który należy przyjąć do końca 2025 r. dyskusja powinna odbyć się w ramach Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego przy ewentualnym udziale Zespołu prawa pracy. Zaznaczył, że w części dotyczącej promowania rokowań zbiorowych głównym instrumentem wdrożenia będzie ustawa o układach zbiorowych pracy i innych porozumieniach i w tym przypadku prace powinny się toczyć na forum Zespołu ds. prawa pracy z ewentualnym wsparciem Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego. Ponadto Dyrektor M. Waleśkiewicz poinformował, że 18 marca 2024 r.  Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpiła z wnioskiem o wpisanie projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Projekt ustawy po wpisaniu do wykazu zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji i opiniowania z partnerami społecznymi w tym do Rady Dialogu Społecznego.

Kolejnym omawianym punktem była informacja MRPiPS dotycząca prac Trójstronnych Zespołów Branżowych. Dyrektor M. Waleśkiewicz poinformował, że obecnie istnieje 20 trójstronnych zespołów branżowych oraz 3 podzespoły. W 2023 roku odbyło się 21 posiedzeń Zespołów oraz 3 posiedzenia w bieżącym roku. Podkreślił, że w porównaniu do roku 2022 liczba spotkań zarówno Trójstronnych Zespołów Branżowych jak i zespołów problemowych Rady Dialogu Społecznego spadła o około 50 % (Trójstronne Zespoły Branżowe 50 spotkań – 2022 r., 21 spotkań – 2023 r.; zespoły problemowe Rady Dialogu Społecznego 71 spotkań - 2022 r., 
32 spotkania – 2023 r.).

W dalszej części dyskutowano na temat propozycji planu pracy Zespołu w 2024 r. Przewodniczący J. Klimek zwrócił się do członków Zespołu z prośbą o zgłaszanie tematów, które mogłyby być przedmiotem obrad.
 

{"register":{"columns":[]}}