W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego

12.09.2024

12 września 2024 r., z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odbyło się posiedzenie Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą od lewej strony: Jan Klimek - Przewodniczący zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego. W tle znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego.

W pierwszej części posiedzenia odbyła się dyskusja dot. wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, w szczególności w aspekcie wzmocnienia rokowań zbiorowych.” Pani A. Oklińska – Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego MRPiPS poinformowała, że jednym z obowiązków wynikających z ww. dyrektywy jest konieczność ustalenia planu działań na rzecz wspierania rokowań zbiorowych. Na wniosek partnerów społecznych zgłoszony w trakcie posiedzeń Zespołu problemowego ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego oraz w uwagach przekazanych w ramach konsultacji do projektu ustawy o układach zbiorowych i porozumieniach zbiorowych dodano do projektu „Rozdział 2 - Plan działania na rzecz wspierania rokowań zbiorowych”. Projekt ustawy po uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych z wprowadzonymi zmianami jest obecnie w akceptacji Pani Ministry A. Dziemianowicz-Bąk. Plan działania będzie ustalał minister właściwy ds. pracy po konsultacji, w drodze porozumienia lub na wspólny wniosek stron pracowników i strony pracodawców RDS. Plan ma określać harmonogram jego realizacji oraz środki mające na celu stopniowe zwiększenie wskaźnika zasięgu rokowań zbiorowych. Ponadto, wskazano Radę Dialogu Społecznego jako organ dokonujący przeglądu planu działania co 5 lat oraz wskazano miejsce publikacji planu i jego aktualizacji (BIP MRPiPS). Publikacje planu oraz jego aktualizacje będą przekazywane także do Komisji Europejskiej.

W toku dyskusji ustalono, że przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystosują pismo do partnerów społecznych z prośbą o zgłaszanie tematów do planu działania.

Następnie omówiono kwestię dalszego funkcjonowania Grupy roboczej ds. rozwoju dialogu społecznego.

Uzgodniono, że do Prezydium Rady Dialogu Społecznego zostanie przekazana rekomendacja o utrzymaniu Grup roboczej.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył  projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego oraz niektórych innych ustaw. Pan Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan) poinformował o porozumieniu strony pracodawców oraz projekcie ustawy przygotowanym przez ww. stronę. Podstawą do rozpoczęcia prac był projekt ustawy przedstawiony przez stronę rządową podczas posiedzenia Prezydium RDS w dniu 25 czerwca 2024 r. Ustalenia dotyczyły kwestii przychodu ze składek, badania reprezentatywności stron dialogu oraz kwestii reprezentatywności Związku Rzemiosła Polskiego. W związku z uwagami do projektu ustawy przekazanymi przez stronę związków zawodowych uzgodniono, że strony zapoznają się ze swoimi propozycjami oraz powrócą do dyskusji.

W dalszej części posiedzenia Pani Dyrektor A. Oklińska przedstawiła informację nt. funkcjonowania Trójstronnych Zespołów Branżowych. Zespoły powstawały na mocy decyzji kolejnych ministrów pracy, jako rezultat porozumienia stron reprezentujących daną branżę, deklarujących wolę prowadzenia dialogu. Zespoły są instytucjami dialogu społecznego działającymi niezależnie od Rady Dialogu Społecznego i funkcjonują w oparciu o przyjęte regulaminy prac. Uchwalona w 2015 r. ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego dała podstawę prawną do powoływania nowych TZB. Zgodnie z jej zapisami, minister właściwy do spraw pracy, na wniosek strony pracowników i strony pracodawców Rady, powołuje – niezależne od Rady – zespoły dla prowadzenia branżowego dialogu społecznego. Obecnie istnieje 20 trójstronnych zespołów branżowych oraz 3 podzespoły, z których 11 zespołów oraz 3 podzespoły umiejscowione są przy MRPiPS. Pozostałe działają przy Ministerstwie Infrastruktury, Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy Ministerstwie Zdrowia. Na przestrzeni ostatnich lat średnia liczba spotkań Trójstronnych Zespołów Branżowych wynosiła ok. 30/40 rocznie. W 2020 roku w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa prace związane z organizacją spotkań Trójstronnych Zespołów Branżowych zostały zawieszone. W 2021 roku wraz z normalizacją sytuacji epidemiologicznej zauważalny jest powrót do wcześniejszego poziomu aktywności Zespołów Trójstronnych.

{"register":{"columns":[]}}