W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego

01.06.2022

Raport nt. „Dialogu społecznego w czasie pandemii COVID-19” oraz propozycja stworzenia w ramach Rady Dialogu Społecznego platformy wymiany informacji dotyczących działań partnerów społecznych związanych ze skutkami wojny w Ukrainie były tematyką posiedzenia Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą licząc od lewej strony" Przewodniczący Zespołu - Wojciech Ilnicki a obok wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. W tle osób siedzących widnieje baner z napisem Rada Dialogu Społecznego. Po prawej stronie zdjęcia stoi flaga Polski.

Przedstawicielka OPZZ – K. Duda zaprezentowała raport nt. „Dialogu społecznego w czasie pandemii COVID-19”. Zawiera on rekomendacje dotyczące m.in. zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego w części dotyczącej konsultacji społecznych i w zakresie zwiększenia samodzielności organizacyjnej Rady.
Następnie odbyła się dyskusja wokół prezentowanego raportu.

Wiceminister S. Szwed odnosząc się do przedstawionego materiału przypomniał, że sytuacja wywołana pandemią w kraju wymuszała niejednokrotnie podejmowanie szybkich decyzji czy odbywania spotkań w formie wideokonferencji. Podkreślił, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zawsze stara się, aby był prowadzony szeroki dialog z partnerami społecznymi.  

Następnie S. Adamczyk - NSZZ „Solidarność” zarysował propozycję stworzenia w ramach Rady Dialogu Społecznego platformy wymiany informacji dotyczących działań partnerów społecznych związanych ze skutkami wojny w Ukrainie. Stworzenie w oparciu o Biuro RDS roboczej platformy dla celów wymiany informacji o podejmowanych działaniach i ewentualnej ich koordynacji. Wymienił przykładowe działania: identyfikacja wyzwań związanych z zatrudnianiem określnych kategorii uchodźców; wczesna identyfikacja wynikających z wojny sytuacji kryzysowych dla pracodawców i pracowników czy identyfikacja wyzwań związanych z dostępem do określonych usług społecznych.

Partnerzy społeczni zaproponowali utworzenie, na stronie internetowej Rady Dialogu Społecznego, dodatkowej „zakładki” zawierającej informacje o podejmowanych przez partnerów społecznych działaniach. Wniosek Zespołu zostanie przekazany do Prezydium RDS.

Informację nt. przygotowywanej ekspertyzy w sprawie praktyki układów zbiorowych pracy w Polsce przedstawił dr B. Mądrzycki z Katedry Prawa Pracy, Uniwersytetu Śląski. Była to wstępna informacja zawierająca najistotniejsze elementy opracowywanej ekspertyzy takie jak: obecny stan układów zbiorowych, przyczyny kryzysu układów zbiorowych oraz propozycje rozwiązań służące poprawie sytuacji. 

Ustalono, że opracowana ekspertyza zostanie przekazana członkom Zespołu.

M. Waleśkiewicz Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego poinformował o stanie prac nad ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracy oraz zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Projektowana ustawa została zaakceptowana przez Kolegium Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i skierowana do uzgodnień wewnątrzresortowych. Termin na zgłoszenie ewentualnych uwag upływa w dniu 1 czerwca br.
Ostatnim punktem posiedzenia Zespołu była informacja dyr. M. Waleśkiewicza o bieżącej działalności Trójstronnych Zespołów Branżowych.

{"register":{"columns":[]}}