W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego

22.03.2022

Informacja dotycząca działań partnerów społecznych związanych z obecnością w Polsce uchodźców z Ukrainy oraz omówienie bieżącej działalności i problemów Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego to główna tematyka posiedzenia Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego. Spotkanie odbyło się 22 marca br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentował Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Na zdjęciu widać stół prezydialny za którym siedzą: od strony lewej Przewodniczący Zespołu Wojciech Ilnicki a obok Stanisław Szwed - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. W tle siedzących osób widnieje baner z napisem Rada Dialogu Społecznego. Na stole prezydialnym stoją mikrofony przypisane do danej osoby.

Przedstawiciele Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego przedstawili bieżącą sytuację związaną z działaniami, podejmowanymi przez wojewodów, w związku z obecnością w Polsce uchodźców z Ukrainy. Poinformowano również o problemach związanych z prowadzeniem dialogu na szczeblu regionalnym.

W dalszej części S. Adamczyk – NSZZ „Solidarność” przedstawił prezentację związaną z uruchomieniem platformy wymiany informacji dotyczących działań partnerów społecznych związanych ze skutkami wojny w Ukrainie. Wskazał na skutki społeczne i ekonomiczne wojny oraz zaprezentował działania jakie podejmują partnerzy społeczni w tym obszarze.

Następnie wiceminister S. Szwed omówił działania podejmowane przez stronę rządową  w kontekście ułatwienia uchodźcom z Ukrainy pogodzenia pracy zawodowej z obowiązkami opiekuńczymi. Omówił najważniejsze propozycje rozwiązań legislacyjnych zawartych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Podkreślił, że zarówno strona rządowa, jak i samorządowa, ale też stowarzyszenia, angażują się w pomoc Ukrainie. Wskazał, że obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę. Chodzi w szczególności o pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Nadmienił, że osoby, które za pośrednictwem samorządów przyjmą do siebie Ukraińców, dostaną wsparcie w wys. 40 zł dziennie. Świadczenie to będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni. Zaznaczył, że obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy, z możliwością przedłużenia tego okresu. Ponadto obywatelom Ukrainy zostanie zagwarantowany dostęp do polskiego rynku pracy. Aby skorzystać z tego rozwiązania, pracodawca będzie musiał w ciągu 7 dni powiadomić za pośrednictwem portalu praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. 

B. Surdykowska NSZZ „Solidarność” przedstawiła krótką informację dotyczącą postępu prac nad projektem dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w obszarze zrównoważonego rozwoju z 23 lutego 2022 roku. 

M. Waleśkiewicz Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego poinformował o pracach nad projektem ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Podkreślił, że  przedmiotowy projekt został zgłoszony do planu prac legislacyjnych Rady Ministrów i oczekuje na wpis. Kolejnym etapem po uzyskaniu wpisu będą konsultacje międzyresortowe i opiniowanie społeczne projektu.
W dalszej części przedstawił informację dotyczącą bieżącej działalności Trójstronnych Zespołów Branżowych. 
 

{"register":{"columns":[]}}