Posiedzenie Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego
06.07.2022
Informacja na temat sporządzonej ekspertyzy w sprawie praktyki układów zbiorowych w Polsce oraz informacja o stanie prac nad ustawą o rozwiazywaniu sporów zbiorowych były tematyką posiedzenia Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego.
Spotkanie odbyło się 6 lipca br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentował Stanisław Szwed – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Prof. UW dr hab. Łukasz Pisarczyk przedstawił informację nt. opracowanej ekspertyzy w sprawie praktyki układów zbiorowych pracy w Polsce. Wskazał główne założenia ekspertyzy, którymi m.in. są: obecny stan układów zbiorowych, przyczyny kryzysu układów zbiorowych oraz propozycje rozwiązań prawnych służących poprawie sytuacji.
Wiceminister S. Szwed podziękował za sporządzenie niniejszej ekspertyzy. Wskazał na pojawiający się problem związany z nastawianiem stron, w szczególności pracodawców, do zawierania układów zbiorowych. Nawiązał również do prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy i wypracowanych propozycjach projektów ustaw: Kodeks pracy i Kodeks zbiorowego prawa pracy.
Uzgodniono, że odbędzie się wspólne posiedzenie Zespołu ds. prawa pracy i Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego na temat przedstawionej ekspertyzy.
Następnie A. Oklińska – zastępca Dyrektora Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego przedstawiła informację o stanie prac nad projektem ustawy o sporach zbiorowych pracy i zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Poinformowała, że w dniu 1 lipca 2022r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Programowania Prac Rządu, na którym był rozpatrywany wniosek MRiPS dotyczący ww. projektu ustawy. Poinformowała, że obecnie MRiPS oczekuje na decyzję min. Ł. Schreibera w tej sprawie.
W dalszej części posiedzenia M. Waleśkiewicz Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego przedstawił informacje o bieżącej działalności Trójstronnych Zespołów Branżowych.