W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych

08.06.2022

8.06.2022 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, z udziałem Pana Stanisława Szweda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

W ramach punktu dotyczącego negocjacji w zakresie zwiększenia wskaźnika waloryzacji świadczeń w 2023 r., minister Stanisław Szwed przypomniał, że zgodnie z art. 89 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2022 r. zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.  Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. wyniesie nie mniej niż 109,6%.

Strona rządowa zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na ustawowym minimum, wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. Strona związkowa optuje za zwiększeniem wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o 50% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. Zaproponowała również dyskusję na temat systemowych rozwiązań dotyczących waloryzacji emerytur i rent.  Strona pracodawców nie wypracowała jednolitego stanowiska w przedmiotowym zakresie. Podczas posiedzenia Zespołu nie wypracowano wspólnego stanowiska w zakresie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r.

Następnie przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiego Funduszu Rozwoju podsumowali dotychczasowe wsparcia finansowe, realizowane w ramach szeroko rozumianego pakietu regulacji minimalizujących negatywny wpływ COVID-19 na podmioty gospodarcze. Zwrócono uwagę na pozytywne efekty działania Tarcz Antykryzysowych i Finansowych PFR,. Przewodniczący Zespołu pozytywnie wypowiedział się nt. działań rządu, dziękując jednocześnie pracownikom  ZUS i  PFR, za wkład pracy w dziesiątki konkretnych rozwiązań dla pracowników, pracodawców, mikro, małych, średnich i dużych firm.

Kolejną problematyką objętą dyskusją Zespołu była kwestia emerytur pomostowych w aspekcie ich wygasającego charakteru. Członkowie Zespołu otrzymali opracowaną przez Instytut Spraw Publicznych ekspertyzę pt. "Dylemat wygaszania emerytur pomostowych”. Po jej analizie zgłoszą swoje uwagi.  Odnosząc się do problematyki emerytur pomostowych w kontekście wniosków różnych grup zawodowych dotyczących nowelizacji załączników do ustawy, minister Stanisław Szwed wskazał na potrzebę kontynuowania dyskusji w tym zakresie.

{"register":{"columns":[]}}