W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych

06.03.2024

Pod przewodnictwem Wojciecha Nagela (BCC), w dniu 6 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS. W spotkaniu uczestniczył Pan Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pierwszą  merytoryczną kwestią poruszoną na posiedzeniu była dyskusja nad postulatami Federacji Związków Zawodowy Pracowników Kultury i Sztuki  dotyczącymi zmiany warunków uzyskania praw do emerytury pomostowej przez tancerzy zawodowych odnoszących się do wieku uprawniającego otrzymanie tego świadczenia (obniżenia tego wieku z 55 lat do 40 - w przypadku kobiet oraz z 60 lat do 45 w przypadku mężczyzn) oraz przyznania prawa do emerytury pomostowej  solistom wokalistom, artystom chóru oraz muzykom grającym na różnych instrumentach.

Kolejnym tematem była możliwość korzystania przez niektóre firmy z preferencyjnej składki ZUS w ramach programu Mały ZUS Plus. Problem polega na różnicach interpretacyjnych przepisów pomiędzy ZUS oraz  Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik apelował o poparcie jego stanowiska. 

Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przybliżył założenia projektu rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Szeroko omówiono ewentualne skutki rozporządzenia dla zatrudnionych w przemyśle wydobywczym i górników.

Zespół zadeklarował również przyjęcie stanowiska do wniosku zgłoszonego przez pracowników Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego. We wniosku przedstawiono postulat wdrożenia do polskiego prawodawstwa Konwencji o Pracy na Morzu, 2006 (MLC, 2006) w zakresie zabezpieczenia społecznego polskich marynarzy.

Konfederacja Lewiatan przedstawiła swoje stanowisko wobec projektu ustawy: o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia emerytury stażowej.

Ponadto z tematów różnych Konfederacja Lewiatan zgłosiła zapytanie co do stanu prac nad KPO - kamieniem milowym nr A71G dot. objęcia ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych oraz związaną z nią kwestią likwidacji (części) zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.

{"register":{"columns":[]}}