Posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych
04.07.2024
4 lipca 2024 r. w CPS „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczył Pan Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Pierwszym punktem posiedzenia była dyskusja nad likwidacją wyłączenia obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne zleceniobiorców do 26 roku życia uczących się. Strona społeczna będąca inicjatorem wniosku argumentowała potrzebę likwidacji wyłączenia wyżej wspomnianego wyłączenia zmieniającą się sytuacją na rynku pracy oraz niekorzystnym wpływem wyłączenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe na przyszłą wysokość świadczeń emerytalnych. Podkreślono, że taki mechanizm likwidujący obowiązek odprowadzania składek może być stosowany wobec starszych pracowników w okresie kończenia aktywności zawodowej będąc formą zachęty do wydłużenia okresu pracy . Minister S. Gajewski stwierdził w swojej wypowiedzi, że istnieją argumenty zarówno za jak i przeciw utrzymaniu wyłączania wyżej wspomnianego obowiązku. Podkreślił, że argumenty przedstawione przez stronę społeczną są zasadne. Jednakże, obecnie obowiązujące rozwiązania zwiększają aktywność zawodową osób uczących się promują legalne zatrudnienie młodych osób oraz przeciwdziałają zjawisku bezpłatnych staży. Minister poinformował, że obecnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ma planów likwidacji wyłączenia obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne zleceniobiorców do 26 roku życia uczących się, ale wniosek strony społecznej może być początkiem dyskusji nad zasadnością tego rozwiązania w systemie.
W dalszej części posiedzenia poruszono kwestie problemu zaliczania do okresu pracy górniczej dni zwolnienia z pracy, w związku z honorowym oddawaniem krwi. Strona społeczna Zespołu zaapelowała, aby prawo wskazywało, że dni wolne od pracy w związku z honorowym oddawaniem krwi były zaliczane do okresu pracy górniczej bez konieczności odrabiania tego okresu. Aktualnie bowiem dni poświęcone honorowemu krwiodawstwu i wynagrodzenie za te dni są w pełni uwzględniane przy ustalaniu ogólnego stażu pracy jako okres składkowy.
Minister wskazał, że zgłoszony postulat wymaga analizy od strony spójności systemowej z systemem ubezpieczeń społecznych oraz od strony jego konstytucyjności.