W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych

24.10.2024

24 października 2024 r. w CPS „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu – przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Stronę rządową reprezentował Pan Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podczas spotkania odbyła się dyskusja na temat udziału składki na Fundusz Pracy przekazywanej na Fundusz Solidarnościowy oraz docelowych rozwiązań w zakresie finansowania jego wydatków. Wysokość obowiązkowej składki na Fundusz Pracy oraz obowiązkowej składki na Fundusz Solidarnościowy określa corocznie ustawa budżetowa W roku budżetowym 2021 obowiązkowa składka na Fundusz Pracy została ustalona w wysokości 1,0% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i  rentowe, natomiast na Fundusz Solidarnościowy do 1,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Poczynając od roku budżetowego 2022 do bieżącego roku budżetowego, nie było zmian wysokości obowiązkowej składki na Fundusz Pracy oraz obowiązkowej składki na Fundusz Solidarnościowy. Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego, opowiadają się za koniecznością podjęcia ze stroną rządową dalszej dyskusji na temat funduszu pracy m.in.; zadania, cele, konstrukcja przychodów składki, sposób zarzadzania funduszem

W dalszej części posiedzenia przedstawiono informację o działalności kontrolnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie kontroli płatników składek za lata 2021-2024  Zakład Ubezpieczeń Społecznych został ustawowo zobowiązany do kontroli wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek. Kontrola swym zakresem obejmuje m.in. : prawidłowość i rzetelność obliczania, potrącania i opłacania składek oraz wpłat, do których pobierania zobowiązany jest Zakład; ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wypłacanie tych świadczeń oraz dokonywanie rozliczeń z tego tytułu, prawidłowość i terminowość opracowywania wniosków o świadczenia emerytalne i rentowe.

Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja nad projektem stanowiska strony społecznej Zespołu w sprawie opracowania rozwiązań legislacyjnych pozwalających na objęcie zleceniobiorców uczących się do 26 roku życia świadczeniami w razie wypadku przy pracy, a także świadczeniami w razie choroby i macierzyństwa. Niezależnie od potrzeby szybkiego procedowania rozwiązań legislacyjnych pozwalających na realizację wskazanych powyżej dwóch wytycznych strony widzą potrzebę kompleksowej debaty na temat rozwiązań z zakresu ubezpieczeń społecznych (oraz innych danin publicznych) tworzących system wsparcia wejścia osób młodych na rynek pracy.

{"register":{"columns":[]}}