Posiedzenie zespołu ds. usług publicznych
05.11.2024
Omówienie sytuacji w sferze usług publicznych w obszarze usług społecznych oraz omówienie bieżącej sytuacji w administracji publicznej w kontekście zgłaszanych postulatów płacowych i pozapłacowych to tematy posiedzenia Zespołu ds. usług publicznych.
W spotkaniu, które odbyło się 5 listopada 2024 r. stronę rządową reprezentowali: Wiesław Szczepański – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Katarzyna Nowakowska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Izabela Ziętka – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Małgorzata Krok – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Marek Rymsza – Doradca w Kancelarii Prezydenta RP.
Wiceminister K. Nowakowska omówiła dotychczasowe prace, powołanego zarządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2024 r., Zespołu ds. Reformy Pomocy Społecznej. Poinformowała, że do zadań Zespołu należy dokonanie analizy i oceny skuteczności i adekwatności istniejących rozwiązań w ramach systemu pomocy społecznej w Polsce. Ponadto zakomunikowała, że w ramach Zespołu zostały powołane grupy robocze, które zajmą się takimi obszarami jak m.in. reforma systemu świadczeń, mieszkalnictwo, rozwoju usług społecznych oraz CUS, wsparcie i rozwój kadr w systemie pomocy społecznej, instytucje i placówki świadczące usługi całodobowe, jak również systemy kontroli i audytu w systemie pomocy społecznej. Dotychczas odbyły się 2 posiedzenia Zespołu.
Bogumiła Dertkowska - Zastępca Dyrektora Departamentu Pomocy Społecznej w MRPiPS omówiła stan prac związanych z programami realizowanymi z FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego). Poinformowała, że planowana jest realizacja trzech projektów : 1) Wsparcie instytucji regionalnych w procesie deinstytucjonalizacji usług społecznych. Celem projektu jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i koordynacji działań dla instytucji regionalnych zaangażowanych w planowanie i realizację polityki w zakresie usług społecznych na poziomie regionalnym; 2) Wsparcie instytucji zajmujących się pomocą i integracją społeczną. Celem projektu jest wsparcie kadr i podnoszenie kompetencji pracowników instytucji zajmujących się tworzeniem oraz wdrażaniem polityki z zakresu pomocy i integracji społecznej na poziomie regionalnym oraz umożliwienie im wymiany doświadczeń; 3) Równy i szybki dostęp do dobrej jakości usług skoncentrowanych na osobie poprzez rozwój centrów usług społecznych. Celem projektu jest zwiększenie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług świadczonych w społeczności lokalnej oraz ich koordynacji poprzez rozwój centrów usług społecznych (CUS).
Następnie Marcin Kolasa - Przewodniczący podzespołu ds. służb mundurowych zaprezentował stanowisko strony społecznej jakie zostało wypracowane w ramach podzespołu w sprawie wysokości waloryzacji wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych oraz zasad ustalania budżetu Ministerstwa Spraw wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Finansów.
Wiceminister W. Szczepański odniósł się do przedstawionych w stanowisku postulatów tj. podniesienia z 5% do 15% planowanej w 2025 r. podwyżki dla funkcjonariuszy oraz powiązania budżetu Policji z PKB. Poinformował o działaniach podejmowanych w resorcie. Wskazał, że MSWiA wyjdzie z propozycją m.in. stworzenia karty rodziny służb mundurowych i tzw. dodatku metropolitarnego dla policjantów. Ponadto zaznaczył, że został powołany Zespół do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, którego pierwsze posiedzenie odbyło się 25 października 2024 r. z udziałem przedstawicieli MSWiA, strony związkowej oraz podległych resortowi służb. Zaznaczył, że w ramach Zespołu będą działały cztery grupy eksperckie do spraw: modernizacji, uposażeń, mieszkaniowych, świadczeń opieki zdrowotnej w celu zapewnienia efektywnego wypracowania oczekiwanych rozwiązań. Wiceminister W. Szczepański zakomunikował, że się do połowy listopada 2024 r. zostaną przedstawione prace powyższego zespołu i możliwości ewentualnych rozwiązań finansowych w 2025 r.