W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu problemowego ds. prawa pracy

10.03.2022

10 marca 2022 r. odbyło się, w formie wideokonferencji, posiedzenie Zespołu problemowego ds. prawa pracy RDS. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pani Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy oraz przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej przedstawił główne założenia projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Poinformował, że projekt ustawy ma na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, termin wdrożenia postanowień tej dyrektywy upływa w dniu 1 sierpnia 2022 r. oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE. Termin wdrożenia postanowień tej dyrektywy upływa w dniu 2 sierpnia 2022 r. Następnie przedstawił najważniejsze zmiany wynikające z wdrożenia postanowień dyrektywy rodzicielskiej: wprowadzenie dla pracownic i pracowników indywidualnego prawa do urlopu rodzicielskiego, wprowadzenie w ramach wymiaru urlopu rodzicielskiego nieprzenoszalnej części tego urlopu w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców, uniezależnienie prawa do urlopu rodzicielskiego od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu oraz zniesienie konieczności bezpośredniego wykorzystywania urlopu rodzicielskiego po urlopie macierzyńskim, zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego, umożliwienie stosowania elastycznej organizacji pracy na wniosek pracownika, wprowadzenie urlopu opiekuńczego w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym, wprowadzenie 2- dniowego zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej oraz wydłużenie wieku dziecka z 4 do 8 lat, do ukończenia którego pracodawca może polecać pracownikowi – tylko za jego zgodą – pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej, zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy oraz delegować poza stałe miejsce pracy.

Do najważniejszych zmian wynikających z wdrożenia postanowień dyrektywy 2019/1152 należą: rozszerzenie zakresu informacji o warunkach zatrudnienia pracownika, umożliwienie przedłużenia umowy o pracę na okres próbny o czas trwania nieobecności pracownika w pracy, wprowadzenie współmiernego okresu próbnego do przewidywanego czasu trwania umowy o pracę na czas określony i do rodzaju pracy, uregulowanie prawa pracownika do równoległego zatrudnienia, wprowadzenie prawa pracownika do wnioskowania o stabilniejszą formę zatrudnienia oraz przyznanie pracownikowi prawa do nieodpłatnego szkolenia niezbędnego do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku. Dodatkowo, w celu dostosowania do wymagań dyrektywy 99/77/WE w sprawie pracy na czas określony zostanie wprowadzony obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony oraz konsultacji związkowej.

Partnerzy społeczni, co do zasady, pozytywnie ocenili projektowane zmiany. Zgłosili jednak szereg uwag dotyczących m.in. urlopu opiekuńczego, zakresu przedmiotowego osób podlegających opiece, szkoleń pracowników, samodzielnego określania przez pracownika miejsca wykonywania pracy oraz umów o pracę na okres próbny. Na wniosek partnerów społecznych termin konsultacji został wydłużony do 24 marca br. ustalono, że 18 marca 2022 r. odbędzie się spotkanie, podczas którego strona związków zawodowych oraz strona pracodawców przedstawią woje stanowiska ws. projektowanych zmian.

W dalszej części posiedzenia kontynuowano dyskusję na temat praktycznych wniosków wynikających z Ekspertyzy dotyczącej BHP dla osób niebędących pracownikami. Przedstawiciele strony pracodawców podtrzymali wcześniejsze stanowisko sprzeciwiające się wprowadzaniu proponowanych przez NSZZ „Solidarność” zmian do Kodeksu Pracy. Minister S. Szwed poinformował o rekomendacjach Departamentu Prawa Pracy MRiPS, że aktualnie nie istnieje potrzeba dokonywania zmian w art. 304 k.p.

{"register":{"columns":[]}}