W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu problemowego ds. usług publicznych

20.12.2022

W dniu 20 grudnia 2022 r. – w formie wideokonferencji – odbyło się posiedzenie zespołu problemowego  RDS ds. usług publicznych.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Ministerstwa Edukacji i Nauki - Artur Górecki - Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej  - Marcin Stanecki – Dyrektor Departamentu Prawa Pracy  oraz Ministerstwa Zdrowia - Jakub Bydłoń – Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego.

Pierwszym omawianym tematem był projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz niektórych innych jednostkach organizacyjnych.  Dyrektor M. Stanecki poinformował o rozpoczętych w MRiPS pracach legislacyjnych nad zmianą powyższego rozporządzenia.  Wskazał, że zgodnie z art. 773 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej, określa w drodze rozporządzenia - minister właściwy do spraw pracy na wniosek właściwego ministra. Podkreślił, że konieczność zmiany rozporządzenia wynika  m.in. z planowanego w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023 średniorocznego  wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej w wysokości 107,8%,  podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r., które  od 1 stycznia 2023 r. będzie wynosić  3490, a od 1 lipca 2023 r. będzie wynosić 3600 zł oraz z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń  w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw, zgodnie z którym podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku.

Kolejnym dyskutowanym tematem były projekty rozporządzeń Ministra Edukacji i Nauki zmieniających rozporządzenia:

  • w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej,
  • w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia,
  • w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół.

Dyrektor A. Górecki poinformował o zmianach przewidzianych w projektach rozporządzeń, które polegają m.in. na: dodaniu możliwości wyboru języka łacińskiego jako drugiego języka obcego w szkołach podstawowych (od klasy VII) i w szkołach ponadpodstawowych: liceum ogólnokształcącym dla dzieci i młodzieży oraz technikum; zastąpieniu przedmiotu podstawy przedsiębiorczości przedmiotem biznes i zarządzanie – zakres podstawowy (liceum ogólnokształcącym, w tym liceum ogólnokształcącym dla dorosłych prowadzącym nauczanie w formie stacjonarnej i zaocznej, technikum i branżowej szkole I stopnia), a także dodaniu przedmiotu biznes i zarządzanie do katalogu przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym. Poza tym proponuje się rezygnację z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości w ramowym planie nauczania dla szkoły policealnej i przeniesienie godzin przeznaczonych dotychczas na ten przedmiot na kształcenie zawodowe.

Ponadto Dyrektor A. Górecki przedstawił również uwagi jakie zostały zgłoszone w ramach opiniowania  do ww. projektów rozporządzeń.

 

{"register":{"columns":[]}}