Posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. międzynarodowych
25.09.2023
W dniu 25 września 2023 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. międzynarodowych, które prowadził jego Przewodniczący Janusz Pietkiewicz, Pracodawcy RP. Pierwsza część spotkania była poświęcona współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy (MOP), a przede wszystkim podsumowaniu obrad 111. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy (Genewa, 5 – 16 czerwca 2023 r.), w której wzięła udział trójstronna delegacja polska.
Informację o wynikach prac Konferencji przedstawiła przedstawicielka Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Poinformowała o przyjęciu przez Konferencję:
- zalecenia dotyczącego przygotowania zawodowego,
- programu i budżetu MOP na lata 2024-25,
- konwencji i zalecenia dotyczących częściowej rewizji 15 międzynarodowych instrumentów pracy w związku z rewizją Deklaracji dot. fundamentalnych zasad i praw w pracy i uznaniem bezpiecznego i higienicznego środowiska pracy za prawo fundamentalne.
Podkreśliła znaczenie i zaangażowanie polskiej delegacji w przyjęcie rezolucji dotyczącej działań na mocy art. 33 Konstytucji MOP mających na celu zapewnienie przestrzegania przez rząd Białorusi zaleceń Komisji Śledczej, w myśl której porządek obrad przyszłych sesji MKP ma każdorazowo obejmować specjalne posiedzenie Komitetu ds. stosowania standardów poświęcone realizacji przez rząd Białorusi postanowień Konwencji nr 87 i 98, do momentu wykonania zaleceń Komisji Śledczej. Ponadto, trójstronni członkowie MOP są wezwani do dokonania przeglądu stosunków, jakie mogą mieć z rządem Białorusi w celu podjęcia odpowiednich środków uniemożliwiających rządowi w Mińsku wykorzystanie takich stosunków do naruszania praw związkowych. Dyrektor Generalny MBP jest zobowiązany do poinformowania innych organizacji międzynarodowych o niestosowaniu się białoruskiego rządu do zaleceń Komisji Śledczej oraz do wezwania tych organizacji do ponownej weryfikacji współpracy prowadzonej z Białorusią. Specjalne środki na podstawie art. 33 zostały zastosowane dopiero po raz drugi w ponad stuletniej historii MOP.
Reprezentanci partnerów społecznych, którzy uczestniczyli w pracach MKP, przedstawili ocenę obrad Konferencji ze swojej perspektywy oraz wskazali na najważniejsze w ich opinii rezultaty jej prac.
Następnie przedstawicielki MRiPS nakreśliły istotę sporu dotyczącego interpretacji Konwencji nr 87 dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych z 1947 r. w kontekście prawa do strajku. Poinformowały o działaniach zaplanowanych na najbliższą przyszłość – Rada Administracyjna zajmie się tą kwestią podczas specjalnego posiedzenia w dniach 11-12 listopada br. (przedyskutuje możliwe opcje – skierowanie sprawy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, powołanie wewnętrznego trybunału ad hoc czy podejmowanie dalszych prób negocjacji między pracodawcami i pracownikami).
W dalszej części posiedzenia Zespołu reprezentanci Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawili informacje nt. ostatniego Szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Bukareszcie w dniach 6-7 września br. i przyjętej podczas tego spotkania deklaracji.
Na zakończenie przedstawiciel NSZZ „Solidarność”, członek EKES, zaprezentował informacje nt. priorytetów prezydencji Hiszpanii w Radzie UE (druga połowa 2023 r.) oraz zasygnalizował możliwe priorytety prezydencji Belgii (pierwsza połowa 2024 r.).