W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu problemowego RDS ds. funduszy europejskich

05.12.2023

29 listopada oraz 5 grudnia 2023 r. w formie wideokonferencji odbyły się posiedzenia Zespołu ds. funduszy europejskich RDS.

Zgodnie z ustaleniami z Prezydium tematem posiedzenia, zwołanego w trybie pilnym, była konieczność ponownego wypracowania stanowiska w sprawie propozycji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dot. realizacji przez partnerów społecznych działań informacyjno-promocyjnych w formule niekonkursowej z Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaproponowało partnerom społecznym realizację działań z zakresu komunikacji, informacji i promocji Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w ramach dotacji w trybie pozakonkursowym, w formie dotacji celowej. Zgodnie z przekazaną informacją dotacje miały zostać przyznane konsorcjum organizacji pracodawców i konsorcjum organizacji pracowników. Każde konsorcjum miało wybrać lidera, który podpisze umowę z MFiRP.  Strona społeczna odnosząc się do propozycji postulowała o przyznanie dotacji każdej chętnej organizacji. W sierpniu bieżącego roku MFiPR zwiększyło ostatecznie liczbę projektów partnerskich do czterech. Maksymalny budżet każdego projektu ma wynosić 2 mln zł.

Zgodnie z ustaleniami z autonomicznego posiedzenia Zespołu ds. funduszy europejskich z dnia 17 października 2023 r., członkowie Zespołu rekomendowali Prezydium następujący podział złożenia wniosków o przyznanie dotacji:  jeden wniosek partnerski - Konfederacja Lewiatan wraz z BCC oraz jeden wniosek partnerski - Pracodawcy RP wraz z ZRP, a także jeden wniosek dla OPZZ i jeden wniosek dla FZZ. W późniejszym terminie decyzję o wzięciu udziału w projektach ze strony związkowej podjęła NSZZ „Solidarność”, która początkowo nie przystąpiła do projektu.

Na posiedzenie 5 grudnia bieżącego roku strony pracodawców i pracowników zgodnie z ustaleniami z poprzedniego spotkania przygotowały projekty swoich stanowisk w sprawie projektów informacyjno-promocyjnych. W trakcie spotkania przedstawiciel NSZZ „Solidarność” przedstawił propozycje modyfikacji proponowanych stanowisk. W wyniku przeprowadzonej dyskusji, strony społeczne ustaliły, że przygotowany zostanie jeden projekt stanowiska, w którym przedstawione zostaną propozycje pracodawców oraz pracowników w sprawie projektów informacyjno-promocyjnych.

Stanowisko zostanie przygotowane przez wyznaczonych członków Zespołu oraz przesłane do akceptacji przez strony społeczne Zespołu ds. funduszy europejskich RDS.
 

{"register":{"columns":[]}}