Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników
25.11.2022
25 listopada 2022 r. odbyło się, w formie wideokonferencji, posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pan Piotr Pyzik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pan Piotr Dziadzio, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów.
W pierwszej części posiedzenia wiceminister P. Dziadzio przedstawił informację na temat stanu prac nad aktualizacją Polityki Energetycznej Polski do 2040r. Poinformował, że obecnie trwają analizy niezbędne do przygotowania konkretnych scenariuszy PEP2040. Po przygotowaniu scenariuszy program zostanie przekazany do konsultacji publicznych. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne dokument powinien zostać przyjęty w połowie przyszłego roku.
Następnie Dyrektor katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu przedstawił prezentację pt. Obraz polskiego górnictwa na rynku węgla w latach 2011-2021 oraz po dziewięciu miesiącach 2022 r. W prezentacji zawarł informacje dot. m.in.: wydobycia, sprzedaży i zapasów węgla kamiennego, stanu i struktury zatrudnienia, cen węgla, wskaźnika cyklu należności oraz cyklu płatności zobowiązań bieżących, pomocy publicznej udzielanej sektorowi górnictwa węgla kamiennego, Nowego Systemu Wsparcia, nakładów na inwestycje, kierunku importu i eksportu węgla kamiennego oraz podaży węgla na rynku krajowym.
Kolejnym punktem posiedzenia było omówienie regulacji dotyczących Funduszu Transformacji Śląska oraz wsparcia dla firm okołogórniczych. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformował, że 10 listopada 2022 r. projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska został przekazy do Sejmu i skierowany do pierwszego czytania w komisjach sejmowych. Projekt ustawy wynika z założeń umowy społecznej z 28 maja 2021 r. dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego. Podstawowym celem Funduszu będzie wspieranie procesu transformacji województwa śląskiego oraz wspieranie pomiotów w celu przeciwdziałania negatywnych skutków wygaszania działalności gospodarczej, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego występujących na terenie województwa śląskiego ale także poza jego terytorium.
W dalszej części posiedzenia poruszono temat negocjacji z Komisją Europejską w przedmiocie przyznania środków na KPO oraz TPST dla województwa śląskiego. Wiceminister M. Jarosińska-Jedynak przedstawiła informację na temat Terytorialnego Programu Sprawiedliwej Transformacji. Poinformowała, że stanowi on załącznik do Programu regionalnego dla województwa śląskiego i był wypracowywany w kilkumiesięcznych negocjacjach z Komisją Europejską razem z programem dla województwa śląskiego. 25.10.2022 r. TPST został przekazany Komisji Europejskiej. Obecnie trwa proces zgłaszania poprawek technicznych przez Komisję Europejską do przekazanych dokumentów. W kwestii KPO poinformowała, że 17 czerwca 2022 r. dokument został zaakceptowany przez Radę UE. 24 sierpnia br. została podpisana umowa z Komisją Europejską na część dotacyjną i pożyczkową. Pierwszy wniosek o płatność zostanie złożony niezwłocznie po podpisaniu ustaleń operacyjnych pomiędzy Polską a Komisją Europejską.