W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej

02.03.2022

W dniu 2 marca 2022r. - w formie wideokonferencji – odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. Stronę rządową reprezentował Piotr Uściński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Pan Szymon Firląg, przewodniczący Grupy Roboczej ds. rynku pracy w sektorze produkcji wyrobów budowlanych zaprezentował sprawozdanie z pracy Grupy. Obejmowało ono m.in. tematy dotyczące wprowadzenie CBAM w ramach pakietu „FIT for 55” dla przemysłu materiałów budowlanych oraz sprawiedliwej transformacji tego przemysłu. Wyniki prac Grupy Roboczej zostały wykorzystane przy przygotowaniu Uchwały nr 104 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego z dnia 12 stycznia 2022 r. w sprawie sprawiedliwej transformacji sektora przemysłu wyrobów i materiałów budowlanych w kontekście zmian w europejskim systemie handlu emisjami (EUETS) i wprowadzenia CBAM w ramach pakietu „FIT for 55”. Następnie odbyła się debata dotycząca przyjętego jednogłośnie przez stronę społeczną stanowiska Grupy ws. wprowadzenia CBAM w ramach pakietu „FIT for 55” dla przemysłu materiałów budowlanych oraz sprawiedliwej transformacji tego przemysłu.

Następnie zostały zaprezentowane perspektywy rynku pracy w budownictwie do 2027 roku w następujących tematach:

  • potrzeby budownictwa w zakresie nowych kwalifikacji i specjalności (sektorowa rada ds. kompetencji w budownictwie),
  • działania na rzecz podniesienia atrakcyjności pracy w sektorze budowlanym,
  • pracownicy migracyjni z krajów trzecich w polskim budownictwie
      • rzeczywista skala zjawiska i potrzeb – obecność i asymilacja pracowników z krajów trzecich w polskim budownictwie,
      • regulacje dotyczące rozpoznawania kwalifikacji pracowników migrujących z krajów trzecich, możliwości kształcenia i szkolenia pracowników migracyjnych,
  • rola partnerów społecznych w kreowaniu rozwiązań stabilizujących rynek pracy w budownictwie i wypracowaniu rozwiązań mających na celu wypełnienie luki w zakresie kompetencji i umiejętności pracowników.

Przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy omówił program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2022 oraz na lata 2022 – 2024 w budownictwie.

{"register":{"columns":[]}}