W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia

29.08.2023

29 sierpnia 2023 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową.

Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli Pan Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Pan Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. W posiedzeniu uczestniczyli również Pan Daniel Rutkowski, Zastępca Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), Pan Filip Nowak,  Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia  oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Głównego Inspektoratu Pracy, NFZ oraz AOTMiT.

Pierwszym punktem posiedzenia Zespołu była informacja dotycząca wdrażania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przedstawiciel Głównego Inspektoratu Pracy przedstawił raport na temat wdrażania ustawy z perspektywy Państwowej Inspekcji Pracy. Raport przedstawiał dane dotyczycące skarg wpływających do PIP od podmiotów leczniczych, głownie osób zatrudnionych. Poinformowano o przeprowadzonych kontrolach Inspekcji Pracy po otrzymaniu skarg oraz ich wynikach. Następnie przedstawiciel Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przedstawił prezentację dotyczącą etapów wdrażania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przedstawiono chronologię zdarzeń dotyczących wdrażania ustawy począwszy od momentu wydania w 31 maja 2023 roku rekomendacji Prezesa AOTMiT do ustawy na zlecenia Ministra Zdrowia, poprzez implementację rekomendacji przez NFZ, rozliczenie świadczeń zrealizowanych w lipcu tego roku, aż do procesu zbierania danych o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych w celu monitorowania wdrożenia przepisów ww. ustawy.

W kolejnym punkcie posiedzenia przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformował, że resort, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, analizuje przepisy europejskie dotyczące  nowych instrumentów prawnych zaproponowanych przez Komisję Europejską dot. legislacji farmaceutycznej. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że stanowisko dotyczące nowych rozwiązań zaproponowanych przez Komisję Europejską nie zostało jeszcze wypracowane.

W dalszej części spotkania poruszono kwestię  Finansowanie ochrony zdrowia w roku 2024. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia w swoim wystąpieniu przedstawił dane na temat finansowania ochrony zdrowia na rok 2024. Poinformował, że według przyjętego przez Radę Ministrów projektu budżetu Państwa na rok 2024 na ochronę zdrowia przeznaczono kwotę 190,9 mld zł, czyli ok 6,2 % PKB. Przedstawiono również dane pokazujące, jak w poprzednich latach regularnie wzrastały wydatki na ochronę zdrowia.

Ostatnim punktem posiedzenia była informacja o aktualnych pracach legislacyjnych prowadzonych w Ministerstwie Zdrowia. Przedstawiciel ministerstwa poinformował, o zakończeniu prac nad ustawą zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy o niektórych zawodach medycznych. Ustawy te zostały przyjęte przez Sejm i skierowane do Prezydenta RP.  Prace zostały również zakończone nad ustawą o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw, która została przyjęta przez Radę Ministrów. W dalszym ciągu trwają prace w ministerstwie nad projektem ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, ustawie o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, ustawie o zmianie ustawy-Prawo farmaceutyczne oraz ustawie o zmianie ustawie o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

 

{"register":{"columns":[]}}