Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia
13.02.2024
13 lutego 2023 r. w CPS „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczył Pan Marek Kos, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Pan Marek Augustyn, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Państwowej Inspekcji Pracy.
Pierwszym punktem posiedzenia było omówienie perspektywy finansowania ochrony zdrowia w latach 2024-27. Przedstawiciel NFZ w swojej wypowiedzi przedstawił informację na temat finansowania ochrony zdrowia. Podkreślił, że finansowanie ochrony zdrowia określa Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada wzrost nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej do poziomu 7% PKB do 2027 roku. W 2024 roku środki na ochronę zdrowia wyniosą 6,2% PKB czyli ok 157 mld zł, co jest wzrostem o prawie 22 mld zł w stosunku do ubiegłych lat. NFZ zakłada, że ostateczna wysokość środków na świadczenia opieki zdrowotnej może przewyższyć przyjęte założenia.
Kolejnym punktem posiedzenia była informacja Ministerstwa Zdrowia o aktualnych pracach legislacyjnych prowadzonych w resorcie. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że w Ministerstwie trwają pracę nad projektem zmiany ustaw o prawie farmaceutycznym oraz krajowej sieci Onkologicznej. Przygotowano również projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który jest skutkiem wdrażania dyrektywy Unii Europejskiej oraz projekt ustawy o ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Poinformowano również, że przygotowywana jest nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi.
W dalszej części posiedzenia Przedstawiciel Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji przedstawił prezentację na temat realizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W prezentacji przedstawiono informacje dot. danych zbieranych do oszacowania efektów wdrażania ustawy, następnych etapów planowanych działań prowadzonych przez AOTMiT dotyczących ustawy oraz szkoleń dla podmiotów objętych ustawą.
Ostatnim punktem posiedzenia była kwestia Prezydencji Polski w UE w pierwszym półroczu 2025 r. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przedstawił informacje na temat przygotowań Polski do przejęcia Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, która odbędzie się w pierwszym półroczu 2025 r. Przedstawiono informacje o pracach prowadzonych w Ministerstwie Zdrowia mających za zadanie przygotowanie Polski do Prezydencji w UE w obszarze ochrony zdrowia.