Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia
12.04.2022
12 kwietnia 2022 r. odbyło się, w formie hybrydowej, posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Spotkaniu przewodniczył Andrzej Mądrala, współprzewodniczący Zespołu. Stronę rządową reprezentowali: Maciej Miłkowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia omówili zasady opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy. Uchodźcy z Ukrainy są uprawnieni do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje on osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Przewiduje to ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
W zakresie koncepcji Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta dla branży farmaceutycznej, przedstawiciel pracodawców zwrócił uwagę, że w procedowanym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi należy rozważyć wyłączenie produktów leczniczych. Zdaniem partnerów społecznych regulacje zawarte w ustawie będą generować wysokie koszty. Przedstawiciel strony rządowej wyjaśnił, że po konsultacjach i opiniowaniu, również z organizacjami pracodawców projekt ustawy jest modyfikowany i powstaje jego nowa wersja.
W kolejnej części spotkania przedstawiciel związków zawodowych poruszył, zgłaszany od wielu lat, problem uregulowania kwestii zatrudnienia personelu medycznego w domach pomocy społecznej (DPS). Zdaniem partnerów społecznych, DPS nie są podmiotami leczniczymi, jednak zadania wykonywane przez personel, są powiązane z działaniem podmiotów leczniczych. Np. pielęgniarki w DPS mają podobny zakres obowiązków jak w podmiotach leczniczych, a ich wynagrodzenie jest niższe.. Partnerzy społeczni pozytywnie ocenili fakt powołania w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Trójstronnego Zespołu ds. Pomocy Społecznej.
Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował o stanie prac nad nowelizacją ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ustawa określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz sposób osiągania najniższego wynagrodzenia zasadniczego.