W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa

05.06.2024

5 czerwca 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczył Pan Waldemar Sługocki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii; Pan Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Przemysłu oraz Ministerstwa Finansów.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą: Pan Mirosław Motyka - Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo- Handlowej, Pan Waldemar Sługocki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Pan Andrzej Karol – Współprzewodniczący Zespołu ze strony związków zawodowych oraz Pan Sebastian Gajewski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tle widnieje baner z napisem Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego.

W pierwszej części spotkania Pan Mirosław Motyka, Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo- Handlowej przedstawił prezentację dotyczącą bieżącej sytuacji w branży. Omówił przedstawione w prezentacji kwestie dotyczące m.in.: przemysłu stalowego w Polsce, produkcji stali i wyrobów stalowych, struktury dostaw na rynek krajowy, sytuacji w budownictwie, cen wyrobów stalowych, wyłączenia importu złomu z systemu SENT oraz ograniczenia eksportu złomu z Polski i z Unii Europejskiej, cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, wsparcia płynności sektora hutniczego w 2024 r., obniżenia kosztów opłaty jakościowej oraz opóźnienia w wydawaniu decyzji w obszarze ochrony środowiska.

Następnie omówiono kwestię europejskiego rynku stali w kontekście potrzeby utrzymania środków ochronnych w postaci kontyngentów taryfowych na wyroby stalowe. Pan Minister W. Sługocki poinformował o podzespołach tworzonych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, które zajmują się problematyką dot. sektora energochłonnego. Poinformował także, że z inicjatywy MRiT został powołany kolejny zespół roboczy wspólny z Ministerstwem Aktywów Państwowych oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska, który ma się zająć także diagnozowaniem problemów w sektorze energetycznym i wysokimi kosztami energii w Polsce.

Kolejny temat posiedzenia dotyczył nadmiernego eksportu złomu (zdekarbonizowanego surowca) z Polski i z UE - ze szkodą polskiej gospodarki. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformował, że 30 kwietnia 2024 r. zostało opublikowane rozporządzenie parlamentu europejskiego i Rady ws. przemieszczenia odpadów, które wprowadza system elektroniczny dot. monitorowania przemieszczania odpadów. Rozporządzenie zakłada, że system ten zostanie utworzony w ciągu 2 lat od rozpoczęcia jego obowiązywania.

W dalszej części posiedzenia omówiono kwestię międzynarodowej konkurencyjności w kontekście kosztów energii elektrycznej ze szczególnym uwzględnieniem: wpływu cen energii na konkurencyjność polskiego i europejskiego przemysłu energochłonnego oraz możliwość wprowadzenia ceny pomostowej dla firm przemysłowych utrzymujących produkcję w Unii Europejskiej, przedłużenia programu rządowego ,,Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej" na 2024r. wraz z niezbędnymi zmianami zapewniającymi realne wsparcie płynności dla polskiego przemysłu, modyfikacji zasad wypłaty rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, zapewniająca trwałe skrócenie terminu wypłaty środków najpóźniej do końca lipca oraz opłaty jakościowej i zmiany zasad jej poboru dla przedsiębiorstw o profilu zużycia energii generującym niższe koszty dla systemu elektro energetycznego.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył konkurencyjności w kontekście radykalnych zmian dotyczących NDN, NDS, DSB wynikających z Dyrektywy UE 98l24lWE z dnia 24 listopada 2021 r. w sprawie środków chemicznych. Przedstawiciel związków zawodowych omówił projektowane zmiany w dyrektywach nr 89/391/EWG z 1989 r. określająca ogólne zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, nr 2004/37/WE ws. ochrony pracowników przed narażeniem na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów oraz nr 98/24/WE w sprawie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników przed ryzykiem związanym ze środkami chemicznymi w miejscu pracy.

Ostatni punkt posiedzenia dotyczył sytuacji w Hucie Liberty Częstochowa sp. z o.o.

{"register":{"columns":[]}}