Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa
18.10.2022
18 października 2022 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyła Pani Kamila Król, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Przedstawiciele strony pracodawców przedstawili prezentację dotyczącą sytuacji hutnictwa w świetle potęgujących się zawirowań gospodarczych. W prezentacji zawarli informacje dot. m.in. przemysłu stalowego na Świecie, w Europie oraz w Polsce; zużycia jawnego wyrobów stalowych; struktury dostaw na rynek krajowy; rynku koksu i złomu w Polsce; cen wyrobów stalowych, energii elektrycznej i gazu ziemnego; legislacji dla sektora stalowego w UE; Tymczasowych Ram Kryzysowych; kosztów wsparcia OZE oraz administracyjnych ograniczeń zużycia gazu.
Następnie dyskutowano nad dostępnością surowców i nośników energii, w szczególności gazu ziemnego, do produkcji oraz dostosowanie systemu ograniczeń do specyfiki hutnictwa. Przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska omówił kwestie dot. m.in.: systemu zielonych certyfikatów, liberalizacji zasady 10 H, przepisów dotyczących linii bezpośrednich, ustawy o planowaniu przestrzennym w kontekście rozwoju OZE oraz uproszczenia procedur administracyjnych. Przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych przedstawił informacje na temat kontraktów gwarantujących zabezpieczenie dostaw gazu do Polski.
Kolejnym omawianym tematem było wsparcie polskiego hutnictwa w sytuacji kryzysu energetycznego. Poruszono kwestie dot. wdrożenia Tymczasowych Ram Kryzysowych, rozwoju lądowej energetyki wiatrowej oraz procesu notyfikacji nowelizacji przepisów w zakresie rekompensat kosztów pośrednich.
W dalszej części posiedzenia omówiono najpilniejsze kwestie z zakresu ochrony środowiska. Ekspertka strony pracodawców wskazała problemy związane z kwestią opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych i kontroli WIOŚ. Poinformowała, że dotyczą one decyzji sektorowych – pozwolenie na wytwarzanie, zbieranie i przetwarzanie odpadów oraz wydawania nowych decyzji administracyjnych potrzebnych do zakończenia procesu inwestycyjnego. Następnie poruszono kwestię strategicznego znaczenie złomu dla hutnictwa oraz problem jego nadmiernego wywozu z Polski i Unii Europejskiej. Przedstawiciel strony pracodawców zaznaczył, że złom jest jednym z podstawowych surowców. W Polsce jest ok. 6.5 mln ton złomu wykorzystywanego w hutach elektrycznych. Z Europy wywożone jest, rok do roku, 20 mln ton złomu. Ponadto, złom to materiał który jest niezbędny do powstania tzw. „zielonej stali”. Poinformował także, że w ramach prac w Parlamencie Europejskim przedstawiciele branży hutniczej postulują o ograniczenie eksportu poza granice Unii Europejskiej krajów respektujących przepisy środowiskowe, klimatyczne oraz BHP.
Ostatni punkt posiedzenia dotyczył europejskiego rynku stali w świetle wojny rosyjsko-ukraińskiej potrzeba utrzymania środków ochronnych w postaci kontyngentów taryfowych na wyroby stalowe m.in. w świetle zniesienia ceł na import z Ukrainy. Przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformowała, że cła są przedłużane w trybie rocznym. W czerwcu br. obowiązywanie zostało przedłużone na kolejny rok. Obecnie trwa oczekiwanie na wszczęcie przeglądu przez Komisję Handlową. Środki zostały zapewnione do czerwca 2023 r. i w ramach przeglądu będzie rozstrzygane czy zostaną przedłużone do czerwca 2024 r.