W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada Administracyjna MOP przyjęła rezolucję w sprawie agresji Rosji na Ukrainę

23.03.2022

Rada Administracyjna (RA) MOP przyjęła 23 marca 2022 r. rezolucję pt. Agresja Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie z perspektywy mandatu Międzynarodowej Organizacji Pracy. Za przyjęciem rezolucji głosowało 42 członków RA (w tym wszyscy reprezentujący stronę związkową), przeciwko oddano dwa głosy (Rosja i Chiny), a 8 członków wstrzymało się od głosu.

Rezolucja wzywa Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego wstrzymania agresji na Ukrainę. Uznaje ogromną liczbę osób przesiedlonych wewnętrznie i uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich domów, miejsc pracy, przedsiębiorstw, społeczności i kraju oraz stwierdza, że „kontynuowana agresja Federacji Rosyjskiej, przy pomocy Rządu Białorusi, przeciwko Ukrainie jest niezgodna z celami Organizacji i zasadami rządzącymi członkostwem w MOP”. 

Przyjmując rezolucję RA zdecydowała, że MOP powinna zawiesić pomoc techniczną dla Rosji z wyjątkiem pomocy humanitarnej. Wystąpiła też do Międzynarodowego Biura Pracy o zbadanie możliwości zabezpieczenia współpracy lub pomocy technicznej dla innych krajów regionu objętych działalnością Biura Subregionalnego w Moskwie, w tym możliwej relokacji tego Biura poza terytorium Federacji Rosyjskiej. 

Pełny Tekst rezolucji jest dostępny pod adresem 
https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---ed_norm/---relconf/documents/meetingdocument/wcms_839998.pdf 

Więcej informacji
https://www.ilo.org/global/about-the-ilo/newsroom/news/WCMS_840263/lang--en/index.htm 

Polska, nie będąc członkiem Rady Administracyjne w obecnej kadencji, nie mogła głosować za przyjęciem rezolucji, ale była w gronie 47 państw, które przedłożyły projekt rezolucji i wnioskowały o włączenie sprawy agresji Rosji na Ukrainę do programu RA. 

* * *

Rada Administracyjna Międzynarodowego Biura Pracy jest organem zarządzającym i koordynującym działalność Organizacji. Do jej kompetencji należy ustalanie porządku obrad Konferencji, programu i budżetu Organizacji oraz zajmowanie się sprawami bieżącymi. RA składa się z 56 członków, z których 28 reprezentuje rządy, a po 14 pracodawców i pracowników oraz 66 zastępców członków (28 reprezentuje rządy, a po 19 pracodawców i pracowników). Wśród rządowych członków RA 10 miejsc piastują przedstawiciele państw odgrywających największą rolę w przemyśle. Obecnie są to: Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Japonia, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy. Pozostali przedstawiciele rządowi oraz członkowie repezentujący partnerów społecznych są wybierani przez delegatów na Konferencję co trzy lata. RA spotyka się w Genewie trzy razy w roku (marzec, czerwiec, listopad).
 
 

{"register":{"columns":[]}}