Wspólne posiedzenie Zespołów ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz ds. ubezpieczeń społecznych
03.07.2024
Propozycja zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. była tematem wspólnego posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych.
Spotkanie odbyło się 3 lipca 2024 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.
Stronę rządowa w posiedzeniu reprezentował Sebastian Gajewski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wiceminister S. Gajewski poinformował, że 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r., w której strona rządowa proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r., na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r. W efekcie prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. wyniesie nie mniej niż 106,78%.
Wiceminister wskazał, że zgodnie z art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wskaźnik waloryzacji w 2025 r. to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2024 r. zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r.
Strona związkowa: OPZZ, NSZZ „Solidarność” i FZZ przedstawiła wspólną propozycję wskaźnika waloryzacji, który powinien wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2024 r. zwiększony o co najmniej 50% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r.
Natomiast w ocenie pracodawców: Konfederacji Lewiatan, Business Centre Club, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Pracodawców RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związku Rzemiosła Polskiego powinien zostać ukształtowany zgodnie z gwarancją określoną w art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, tj. w oparciu o dynamikę wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w przedmiotowej kwestii.