W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej oraz Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego

22.07.2024

22 lipca 2024 r. odbyło się wspólne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej oraz Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pan Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych; Pani Katarzyna Nowakowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Pan Miłosz Motyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Pierwszy punkt posiedzenia dotyczył uzgodnienia nowego terminu Porozumień („na przedpolu”) zawartych odpowiednio w dniach: 22.12.2022 roku i 11.09.2023 roku, których termin obowiązywania upłynął w dniu 31.12.2023 roku. Partnerzy społeczni wskazali na zasadność przedłużenia Porozumień „na przedpolu”. W toku dyskusji uzgodniono, że treść Porozumień powinna zostać zaktualizowana. Prace nad aktualizacją treści ww. dokumentów będą prowadzone w zespołach roboczych.

Następnie przedstawiciele strony rządowej przedstawili informację o aktualnej sytuacji i planach wobec sektora energetycznego i branży węgla brunatnego w kontekście medialnych oświadczeń przedstawicieli rządu i władz Spółek. Pan Minister R. Kropiwnicki zwrócił uwagę na znaczenie transformacji energetycznej mającej wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. Podkreślił konieczność zapewnienia stabilności polskiego systemu energetycznego.

Minister M. Motyka poinformował o przygotowywanej aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Bazowy scenariusz został przekazany UE w lutym br., aktualnie trwają prace nad scenariuszem ambitnym. Plan przygotowywany jest we współpracy z Ministerstwem Przemysłu i zgodnie z założeniem ma zostać przedstawiony w ciągu kilku tygodni. Poinformował także o innych działaniach prowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska związanych z transformacją energetyczną.

W dalszej części posiedzenia Minister R. Kropiwnicki przedstawił informację dot. realizacji Ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Poinformował, że procedura realizacji ustawy jest skomplikowana i składa się z 14 punktów. W najbliższych dniach procedura zostanie uruchomiona poprzez podpisanie umowy Ministerstwa Aktywów Państwowych z Zarządcą Rozliczeń. Zgodnie z założeniem środki powinny być wypłacane pracownikom w październiku br.

{"register":{"columns":[]}}