W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z ogniskiem pryszczycy przy granicy z Polską

Drugie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z ogniskiem pryszczycy przy granicy z Polską

W dniu 21 stycznia 2025 r. Wojewoda Dolnośląski Anna Żabska zwołał drugie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z odnotowaniem przy granicy z Polską, na terenie Republiki Federalnej Niemiec, ogniska pryszczycy (FMD) – wysoce zaraźliwej choroby wirusowej zwierząt parzystokopytnych.

W posiedzeniu udział wzięli również I Wicewojewoda Dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki oraz II Wicewojewoda Dolnośląski Artur Jurkowski, a także przedstawiciele:

• Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii we Wrocławiu,

• Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu,

• Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu,

• Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej we Wrocławiu,

• Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu,

• 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej,

• Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu,

• Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu,

• Izby Administracji Skarbowej.

Przedmiotem posiedzenia było dokonanie oceny aktualnej sytuacji epizootycznej oraz omówienie funkcjonowania całodobowego punktu kontrolnego na granicy w Jędrzychowicach.

W pierwszej kolejności potwierdzono występowanie jednego ogniska choroby na terenie RFN, ze wskazaniem, iż podejrzenie drugiego ogniska pryszczycy (FMD) w Brandenburgii zostało wykluczone w wyniku ostatecznie przeprowadzonych badań.

Z uwagi na to, że sytuacja jest stabilna i nie odnotowano nowych ognisk choroby, kontrole i obostrzenia z nich wynikające wstępnie będą utrzymywane do 11 lutego 2025 r. Termin ten może ulec zmianie w przypadku, gdy zostaną zidentyfikowane nowe ogniska choroby.

Wszystkie służby współpracują i na bieżąco komunikują się z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii.

Wojewoda Dolnośląski, mając na uwadze zapewnienie możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w tym zakresie, wskazał na konieczność ciągłej analizy sytuacji oraz weryfikacji możliwych do podjęcia działań profilaktycznych, zarówno w przypadku tej choroby, jak również zwrócenie uwagi na możliwość wykorzystania tych rozwiązań w innych sytuacjach.

{"register":{"columns":[]}}