Dziś w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim rozmawialiśmy o tym, jak ma funkcjonować zapowiadany przez rząd tzw. bon senioralny.
Dziś w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim rozmawialiśmy o tym, jak ma funkcjonować zapowiadany przez rząd tzw. bon senioralny.
Wszystko w ramach dolnośląskich konsultacji społecznych nad projektem ustawy, która reguluje tę pomoc.
W spotkaniu, które odbyło się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, udział wzięła Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, wojewoda dolnośląska Anna Żabska, a także zespół ekspertów ds. polityki senioralnej oraz przedstawiciele m.in. samorządów i organizacji pozarządowych.
W ramach kończących się regionalnych konsultacji społecznych rozmawiano o kształcie projektu ustawy. Założenia tzw. bonu senioralnego zapisano w projekcie ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem.
Bon senioralny to świadczenie pozwalające na sfinansowanie usług wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. Usługi te będą obejmowały pomoc w codziennych czynnościach, kontakt z otoczeniem, a także pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków.
W konsultacjach, oprócz przedstawicieli rządu, udział wzięli m.in dolnośląski zespół ekspertów ds. polityki senioralnej, przedstawiciele samorządowych instytucji odpowiedzialnych za dystrybucję tej pomocy w dolnośląskich gminach, organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów, a także lokalni radni rad seniorów.
Warto podkreślić, że województwo dolnośląskie posiada również dwie przedstawicielki w radzie przy ministrze. Jest to Pani Małgorzata Miś, która zajmuje się prawem konsumenckim, tak bardzo istotnym w przypadku osób starszych i Pani Dagmara Szymczak, założycielka fundacji Dignum, która aktywizuje seniorów.
Bon senioralny będzie dostępny od 2026 roku.
Szczegółowe informacje dotyczące założeń programu można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/premier/bon-senioralny
Sam projekt ustawy dostępny jest tutaj: https://www.gov.pl/.../projekt-ustawy-o-bonie-senioralnym