W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja przedstawicieli rządu w sprawie programów "Aktywny Maluch" i "Aktywny Rodzic"

"Aktywny Maluch" i "Aktywny Rodzic" czyli rządowe programy związane z opieką i rozwojem najmłodszych dzieci były tematem konferencji, która odbyła się dziś w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

"Aktywny Maluch" i "Aktywny Rodzic" czyli rządowe programy związane z opieką i rozwojem najmłodszych dzieci były tematem konferencji, która odbyła się dziś w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na zaproszenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia odpowiedziało blisko 100 samorządowców z Dolnego Śląska. Na konferencję zaproszeni byli samorządowcy, przedstawiciele placówek opieki dziennej nad dziećmi oraz aktywiści z Dolnego Śląska.Ministra Aleksandra Gajewska przedstawiła założenia programów "Aktywny Maluch" i "Aktywny Rodzic".

W spotkaniu udział wzięli m.in.:

Monika Wielichowska Wicemarszałek Sejmu RP

Aleksandra Gajewska - Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - Senator RP

Posłanki na Sejm RP: Alicja Chybicka,  Jolanta Niezgocka oraz Poseł na Sejm RP Marek Chmielewski

Maciej Awiżeń - Wojewoda Dolnośląski

Tomasz Pactwa – dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Na zaproszenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia odpowiedziało blisko 100 samorządowców z Dolnego Śląska. Na konferencję zaproszeni byli samorządowcy, przedstawiciele placówek opieki dziennej nad dziećmi oraz aktywiści z Dolnego Śląska.

Ministra Aleksandra Gajewska przedstawiła założenia programów "Aktywny Maluch" i "Aktywny Rodzic".

Mają one pomóc rodzicom dzieci do lat 3 na łączenie aktywności zawodowej z życiem rodzinnym, zachęcać do zapisywania dzieci do żłobków choćby na kilka godzin dziennie - jest to bardzo stymulujące dla rozwoju maluchów - a także ułatwić samorządom tworzenie nowych miejsc opieki dziennej nad dziećmi.

Na Dolnym Śląsku jest kilkadziesiąt gmin, w których nie ma żadnej formy takiej opieki.

Pani senator, pani marszałkini oraz pani wiceministra jednogłośnie mówiły o tym, jak ważne są to programy w obszarze, który był dotąd pomijany.

- W skali Polski 42% gmin nie zapewnia prywatnego ani publicznego żłobka, klubu malucha, czy dziennego opiekuna. Tam rodzice po prostu nie mają wyboru, muszą opiekę organizować sami. Zależy nam na tym, aby kompleksowo poprawić sytuację rodziców najmłodszych dzieci. Dlatego rząd zdecydował przeznaczyć rekordowe środki na inwestycje w rozbudowę tego systemu - mówiła Aleksandra Gajewska podczas rozmów z samorządowcami. Jak podkreślała - rządowi zależy, aby był to projekt również dobrze skonsultowany społecznie.

Zobacz galerię zdjęć: https://photos.app.goo.gl/vk63s3YNrWGpyVM17

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}